Zamknij

Sąd domaga się akt ws. b. księdza oskarżonego o gwałty. Kuria: nie mamy dokumentów

PAP
19.11.2021 22:11
Ksiądz
fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Kuria Metropolitalna w Poznaniu poinformowała Sąd Rejonowy w Chodzieży (woj. wielkopolskie), że nie dysponuje dokumentacją, której sąd domaga się w związku z toczącym się procesem byłego księdza oskarżonego o gwałty i molestowania. Archidiecezja przekonuje, że nie posiada kopii akt, które w całości mają znajdować się w Watykanie. 

Były ksiądz Krzysztof G. oskarżony jest o dokonywanie gwałtów i molestowanie Szymona B. Proces mężczyzny rozpoczął się przed chodzieskim sądem w sierpniu i toczy się za zamkniętymi drzwiami. Czyny objęte aktem oskarżenia miały miejsce na przestrzeni kilkunastu lat. 

Na początku listopada "Gazeta Wyborcza" podała, że sąd zażądał od strony kościelnej wydania akt kościelnego postępowania w sprawie Krzysztofa G. Według gazety, w przypadku niewykonania postanowienia sąd zarządzi przeszukanie pomieszczeń kurii, dodatkowo może nałożyć karę pieniężną do 3 tys. zł.

Sąd chce akt b. księdza oskarżonego o gwałty. Kuria: nie mamy dokumentów

W piątek poznańska archidiecezja poinformowała w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej, że nie posiada dokumentów - oryginałów czy kopii - których wydania domaga się sąd. Wskazała, że "jedyną i skuteczną drogą ich pozyskania jest zwrócenie się sądu do Stolicy Apostolskiej w trybie międzynarodowej pomocy prawnej".

"Archidiecezja poznańska nie ma żadnej korzyści w nieudostępnianiu akt procesowych osoby, która wywołała publiczne zgorszenie wspólnoty Kościoła. W wyniku działań kurii podjęto postępowanie karno-administracyjne i wydano orzeczenie o wydaleniu ze stanu kapłańskiego" - podano w opublikowanym w piątek komunikacie.

Nawiązując do publikacji prasowych dotyczących sprawy, w komunikacie stwierdzono, że "bezkrytycznie powielane w mediach informacje o przetrzymywaniu w kurii jakiegoś «obszernego dossier» i innych tajnych dokumentów są nieprawdziwe. Kuria nie może wydać akt, których nie ma".

Przestępstwa przeciwko VI przykazaniu Dekalogu, gdy dotyczą poszkodowanych poniżej 18. roku życia, zastrzeżone są Kongregacji Nauki Wiary. Akta ww. postępowania karno-administracyjnego zostały w całości przekazane Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie w grudniu 2018 r.

Kuria Metropolitarna w Poznaniu

Wskazano też, że Kodeks prawa kanonicznego nakazuje przechowywanie w tajnym archiwum kurii akt wstępnego dochodzenia kanonicznego jedynie, gdy nie zostaje wszczęty proces karny. W chwili jego podjęcia, dokumentacja dochodzenia wstępnego stała się automatycznie materiałem dowodowym, przekazanym w całości Stolicy Apostolskiej.

Szymon B. miał być gwałcony i molestowany przez byłego już księdza od 2001 roku. Wówczas poszkodowany miał 14 lat, był ministrantem w kościele w Chodzieży. Duchowny miał wykorzystywać Szymona B. przez kilkanaście lat.

RadioZET.pl/PAP (R. Pogrzebny) 

C