Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Prokuratura zbada finanse fundacji o. Rydzyka. Mieli celowo nie informować o wydatkach

23.09.2018 15:57
xxx wiadomosci

Sąd uwzględnił zażalenie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i nakazał zbadać wydatki Lux Veritatis. Prokuratura sprawdzi więc, dlaczego fundacja o. Tadeusza Rydzyka broniła dostępu do informacji publicznej dot. swojej aktywności finansowej.

Rydzyk fot. Karolina Misztal/East News

Sieć Obywatelska Watchdog Polska chciała prześwietlić finanse Fundacji Lux Veritatis pod kątem milionowych dotacji, jakie w ciągu dwóch lat otrzymała z instytucji państwowych (m.in. z MON czy MSZ) - mówiło się o ponad 1,6 mln zł. Watchdog zamierzała, powołując się na art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej, dowiedzieć się, na co te pieniądze zostały ostatecznie przeznaczone.

Fundacja o. Rydzyka odmówiła udzielenia takich informacji, dlatego sprawa trafiła do prokuratury. W kwietniu 2017 roku Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola uznała, że fundacja miała prawo odmówić odpowiedzi i nie działała umyślnie w tej sprawie.

Decyzja sądu podjęta kilka dni temu zmienia jednak postawienie prokuratury i nakazuje raz jeszcze przyjrzeć się finansom podmiotu zarządzanego przez toruńskiego redemptorystę.

- Oznacza to, że teraz prokuratura będzie musiała wszcząć dochodzenie w sprawie o dostęp do informacji o wydatkach fundacji Lux Veritatis ze środków publicznych - powiedział w rozmowie z portalem Press.pl mec. Adam Kuczyński, pełnomocnik Sieć Obywatelską Watchdog Polska.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/MP

Oceń