Zamknij

Prokuratura zbada finanse fundacji o. Rydzyka. Mieli celowo nie informować o wydatkach

Redakcja
23.09.2018 15:57
Rydzyk
fot. Karolina Misztal/East News

Sąd uwzględnił zażalenie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i nakazał zbadać wydatki Lux Veritatis. Prokuratura sprawdzi więc, dlaczego fundacja o. Tadeusza Rydzyka broniła dostępu do informacji publicznej dot. swojej aktywności finansowej.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska chciała prześwietlić finanse Fundacji Lux Veritatis pod kątem milionowych dotacji, jakie w ciągu dwóch lat otrzymała z instytucji państwowych (m.in. z MON czy MSZ) - mówiło się o ponad 1,6 mln zł. Watchdog zamierzała, powołując się na art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej, dowiedzieć się, na co te pieniądze zostały ostatecznie przeznaczone.

Zobacz także

Fundacja o. Rydzyka odmówiła udzielenia takich informacji, dlatego sprawa trafiła do prokuratury. W kwietniu 2017 roku Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola uznała, że fundacja miała prawo odmówić odpowiedzi i nie działała umyślnie w tej sprawie.

Decyzja sądu podjęta kilka dni temu zmienia jednak postawienie prokuratury i nakazuje raz jeszcze przyjrzeć się finansom podmiotu zarządzanego przez toruńskiego redemptorystę.

- Oznacza to, że teraz prokuratura będzie musiała wszcząć dochodzenie w sprawie o dostęp do informacji o wydatkach fundacji Lux Veritatis ze środków publicznych - powiedział w rozmowie z portalem Press.pl mec. Adam Kuczyński, pełnomocnik Sieć Obywatelską Watchdog Polska.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/MP