Zamknij

Jest zgoda na wycinkę Puszczy Białowieskiej. Sąd oddalił skargę RPO

Redakcja
14.03.2017 13:52

Jest zgoda na dalszą wycinkę Puszczy Białowieskiej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar zaskarżył decyzję ministra Szyszki zwiększającą wycinanie drzew na terenie Puszczy.

Szyszko
fot. East News

Skarga RPO została oddalona, ponieważ według sądu pismo ministra środowiska, zezwalające na większą wycinkę, nie jest decyzją administracyjną i sąd nie ma uprawnień do jej podważania. Taki wyrok ostro skrytykowały organizacje ekologiczne, które były stroną w tym procesie.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Społeczeństwo obywatelskie nie ma żadnej kontroli nad dokumentami, które wyznaczają, jak zarządzane są lasy w Polsce. A przypomnę, że to 1/4 polskiego terytorium - mówi Agata Szafraniuk z fundacji Client Earth. Prawnicy Rzecznika Praw Obywatelskich po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia decyzji najprawdopodobniej złożą zażalenie.

Wciąż natomiast wisi nad polskim rządem widmo skargi ze strony Komisji Europejskiej. KE straszy polski rząd pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, jeśli ten nie zatrzyma wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Zobacz także

RadioZET.pl/DW/MP