Nie będzie tresury zwierząt na terenach miejskich. Poznań wygrał z cyrkowcami, bo sąd odrzucił ich skargę

Redakcja
20.06.2017 16:03
Cyrk
fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę cyrkowców i podtrzymał decyzję prezydenta Poznania dot. zakazu organizowania na terenach miejskich przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt oraz sprzedaży biletów na tego typu wydarzenia.

Jak przypomina poznańska "Gazeta Wyborcza", w lutym ubiegłego roku Jacek Jaśkowiak wydał rozporządzenie zakazujące udostępniania należących do miasta terenów i nieruchomości cyrkom, które w swoich programach mają przedstawienia z udziałem zwierząt. Dokument zabrania również dystrybuowania biletów na tego typu wydarzenia oraz promowania ich z budżetu miasta.

Skarga do sądu

Kilka miesięcy później trzej przedsiębiorcy z branży cyrkowej złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. "W odpowiedzi miasto wykazywało, że nie mają oni interesu prawnego w zaskarżeniu zarządzenia, które nie zakazuje prowadzenia działalności cyrkowej w ogóle" - podała "GW".

Wspomniana trójka wniosła jednak kolejną skargę, tym razem do NSA. Jednak także i tak instancja ją odrzuciła, argumentując, że decyzja władz miasta nie zakazuje działalności cyrkowej sensu stricto, ani nie narusza praw podmiotów funkcjonujących w tym sektorze, a jedynie stanowi deklarację, co do tego, jakie stanowisko wyda miasto w przypadku wpłynięcia do ratusza konkretnej oferty.

„Skoro zatem zaskarżone zarządzenie ma charakter niewiążącej na zewnątrz deklaracji, a nadto jest aktem o charakterze wewnętrznym, to nie jest możliwe uznanie, że mogło naruszać interes prawny lub uprawnienie podmiotów zewnętrznych" - czytamy w cytowanym przez gazetę uzasadnieniu NSA.

Nadal można wystawiać się na terenach prywatnych

Cyrki, które w swoich przedstawieniach wykorzystują tresowane zwierzęta, nadal mogą rozstawiać się na terenach prywatnych. Na miejskich - przynajmniej przez okres rządów Jacka Jaśkowiaka - nie, albowiem stanowisko NSA jest ostateczne i nie można go ponownie zaskarżyć.

Poznań nie jest jedynym miastem, które wprowadza obostrzenia względem cyrków ze zwierzętami. Uczyniły to także Wrocław, Słupsk oraz wielkopolski Śrem.

RadioZET.pl/poznan.wyborcza.pl/MP