Zamknij

Sąd przesłucha b. szefa BOR ws. wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku

Redakcja
25.04.2017 12:39
BOR
fot. East News

Sąd przesłucha byłego szefa BOR Mariana Janickiego w sprawie przygotowania wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku. Jak dowiedziało się Radio ZET, na 19 maja wezwano także Cezarego Kalisza - dowódcę zespołu, który zabezpieczał wizytę Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.

Przesłuchania odbędą się w ramach procesu, który Tomaszowi Arabskiemu i innym pracownikom Kancelarii Premiera wytoczyła część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Niestety, przesłuchanie to odbędzie się z wyłączeniem jawności. Sąd zaplanował tę część procesu w specjalnej sali przygotowanej do przeprowadzania tajnych przesłuchań. Oficjalnie dlatego, że pytania, które sąd zamierza zadać, mogą dotyczyć informacji poufnych, czyli przykładowo procedur Biura Ochrony Rządu, które obowiązywały w 2010 roku. Sęk w tym, że teczki z przygotowania wizyt z 7 i 10 kwietnia 2010 roku nie są tajne, a procedury, które wtedy obowiązywały, już dawno uległy zmianie.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Podczas procesu zeznający świadkowie ujawnili ogrom chaosu i zaniedbań, jakie towarzyszyły podczas przygotowań wizyty prezydenta Kaczyńskiego w Rosji - co ciekawe zarówno po stronie kancelarii premiera jak i prezydenta.

Ostatnio w tym procesie zeznawał Radosław Sikorski. Były szef MSZ zaprzeczył, by brał udział w przygotowaniach wizyty prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu.

RadioZET.pl/RO/MP