Zamknij

Uchwały anty-LGBT uchylone. Sąd przychylił się do skargi Biura RPO

10.01.2022 16:46

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie stwierdził, że uchwały Rady Gminy Lipinki oraz Rady Powiatu Tarnowskiego o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT” są nieważne. WSA uwzględnił w tej sprawie kolejne skargi Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Marsz Równości w Krakowie, 14 sierpnia 2021 roku
fot. Artur BARBAROWSKI/East News/Marsz Równości w Krakowie, 14 sierpnia 2021 roku

Wojewódzki Sąd Administracyjny ocenił, że charakter uchwały anty-LGBT jest dyskryminujący w stosunku do osób nieheteronormatywnych. Wskazał także, że wykraczają one poza kompetencje przyznane samorządom. 

WSA zwrócił uwagę, że uchwały wykreowały nową kompetencję samorządów w zakresie edukacji. Chodzi m.in. o niepodejmowanie określonych tematów, jak np. edukacja seksualna, która była wymieniana w treści uchwał, jako niepożądana w szkołach.

Sąd stwierdził nieważność uchwał anty-LGBT w Lipnikach i powiecie tarnowskim

Sąd stwierdził również, że uchwały cechuje agresywny, stygmatyzujący język, jak np. sformułowanie „homopropaganda”. Biuro RPO wskazało, że sąd dociekał, kto był autorem tych uchwał, tj. kto konkretnie je napisał. WSA zwrócił również uwagę na fakt, że podczas podejmowania uchwały nie zostały dopuszczone do głosu organizacje rodziców osób LGBT+.

Aktywiści walczący o prawa osób LGBT są zadowoleni z postanowienia sądu. “Dobre wieści z Krakowa, gdzie WSA unieważnił dyskryminujące uchwały anty-LGBT w powiecie tarnowskim i gminie Lipinki” - napisała Magda Dropek, współorganizatorka Marszu Równości w Krakowie. Dropek podziękowała m.in. poprzedniemu RPO Adamowi Bodnarowi za to, że zajął się sprawą. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich skierowało skargi na uchwały anty-LGBT w powiecie tarnowskim i gminie Lipniki pod koniec 2019 roku. 

Wyroki ws. nieważności uchwał są nieprawomocne. Mogą zostać zaskarżone do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

RadioZET.pl/Biuro RPO