Zamknij

Kolejny wnuk Wałęsy skazany. Usłyszał wyrok za pobicie turysty

16.06.2020 19:14
Lech Wałęsa
fot. East News

Na rok więzienia skazał dziś sąd w Gdańsku Bartłomieja W., wnuka b. prezydenta RP. 22-latek był oskarżony o pobicie turysty ze Szwecji w 2018 roku, wraz z dwoma znajomymi. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd Rejonowy w Gdańsku uznał winę Bartłomieja W. Mężczyźnie zarzucono też, że kilka dni później, już po napadzie na cudzoziemca, wziął udział w pobiciu innej osoby.

Sąd uznał Bartłomieja W. winnym spowodowania obrażeń u obywatela Szwecji i za to został skazany na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Ponadto, oskarżony został uznany za winnego udziału w pobiciu innej osoby, przy czym był to występek o charakterze chuligańskim, i za to został skazany na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd wymierzył Bartłomiejowi W. karę łączną roku pozbawienia wolności – informował we wtorek PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski.

Wnuk Lecha Wałęsy skazany. Prokuratura chciała surowszej kary

Zobacz także

W. ma też zapłacić pokrzywdzonym po 10 tys. zł nawiązki oraz 2 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Sąd zaliczył mu na poczet kary czas w tymczasowym areszcie (od czerwca do 17 grudnia 2018 r.). Surowiej potraktował kompana W., Damiana M., któremu wymierzył karę 4 lat i 3 miesięcy więzienia.

Prokuratura oskarżała wnuka b. prezydenta o rozbój, za co grozi nawet 12 lat więzienia. - Sąd zmienił kwalifikację czynu uznając, że doszło do pobicia – powiedział PAP obrońca wnuka b. prezydenta Dariusz Strzelecki.  Był usatysfakcjonowany rozstrzygnięciem. Nie przewiduje wnoszenie apelacji.

Zobacz także

Niewykluczone, że od wyroku odwoła się prokuratura. W mowie końcowej procesu żądano dla Bartłomieja W. kary 6 lat i 8 miesięcy więzienia. 22-latek jest synem Przemysława Wałęsy, syna b. prezydenta, który zmarł w styczniu 2017 roku.

W tym roku wyrok usłyszał również inny wnuk prezydenta i brat Bartłomieja. Dominik W. został skazany na 2 lata i 8 miesięcy więzienia m.in. za niebezpieczną jazdę samochodem po pijanemu, znieważenie policjantów i użycie przemocy wobec ochroniarza w lutym 2018 r. na terenie Gdańska. Ten wyrok uprawomocnił się.

RadioZET.pl/PAP