Zamknij

Syn żołnierza wyklętego pozywa państwo. Chce 10 mln zł zadośćuczynienia

Bartłomiej Chudy
11.07.2019 18:20
Syn żołnierza wyklętego pozywa państwo. Chce 10 mln zł zadośćuczynienia
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wraca sprawa syna Józefa Kurasia „Ognia”, jednego z najbardziej znanych żołnierzy wyklętych. Jego syn stara się o gigantyczne odszkodowanie od państwa za krzywdy wyrządzone przez państwo rodzinie „Ognia”. Sąd zwrócił się do IPN, prosząc Instytut o dodatkowe dokumenty.

Sąd Apelacyjny w Krakowie rozstrzyga spór między synem Józefa Kurasia a państwem. Potomek słynnego żołnierza wyklętego domaga się zadośćuczynienia za krzywdy wyrządzone przez totalitarny reżim PRL wobec ojca.

Podczas rozprawy przed sądem okręgowym wniosek opiewał na kwotę miliona złotych. Dziś syn Kurasia domaga się już 10 mln zł!

Zobacz także

Spór dotyczy tego, czy w tej konkretnej sytuacji, w której bezpośrednią przyczyną śmierci miało być honorowe samobójstwo dowódcy oddziału (Józefa Kurasia) jest kluczowy dla tego, czy można zastosować artykuł 11 ust. 2 „ustawy lutowej”, czy też nie - prokurator Janusz Śliwa, po dzisiejszej rozprawie w SA w Krakowie.

W lutym tego roku sąd niższej instancji oddalił wniosek potomka żołnierza, opiewający na kwotę miliona zł. Dziś syn chce już 10 razy więcej, oczekuje też postawienia ojcu symbolicznego nagrobka.

Zobacz także

Co ciekawe, od wyroku apelację złożył nie tylko Kuraś, ale prokurator. Sąd w Krakowie zdecydował, że zwróci się do Instytutu Pamięci Narodowej o wydanie dokumentów uzupełniających w tej sprawie. Pytany o sens walki w sądach Zbigniew Kuraś odparł dziennikarzom, że chce, by "ten, kto walczył znalazł miejsce w poczcie żołnierzy".

Obrona Kurasia przekonuje, że „Ogień” został doprowadzony do śmierci przez organy ścigania Polski Ludowej. Ze zorganizowanej obławy nie mógł wyjść żywy, a śmierć poprzedziłyby prawdopodobnie tortury.

Sąd odroczył wyrok do czasu przestawienia dokumentów przez IPN.

Postać Józefa Kurasia i jego działalność wzbudzają kontrowersje. Według organizacji żydowskich działających poza atakami na urzędy UB i posterunki MO mordował Żydów ocalałych z Holocaustu.

RadioZET.pl/PAP