Doznała uszkodzenia mózgu podczas zabiegu. Sąd wydał wyrok ws. szwedzkiej pacjentki

23.10.2017 15:25

Były dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii i dwie pielęgniarki prawomocnie skazani za sprawę Szwedki, która po nieudanej operacji powiększenia piersi doznała uszkodzenia mózgu. Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał w poniedziałek wyrok w procesie odwoławczym. Leszek K., Grażyna G. i Renata U. dostali kary więzienia w zawieszeniu.

Gdańsk fot. PAP

Zdaniem pełnomocniczki rodziny ten wyrok przybliża ją do wygranej w procesie cywilnym, którego stawką jest nawet 6 milionów złotych. To rekompensata za leczenie i rehabilitację kobiety, której stan od kilku lat nie zmienia się. Kwota wysoka, bo ceny usług medycznych w Szwecji są dużo wyższe niż w Polsce.

Gdański sąd uznał, że wina dyrektora i pielęgniarek jest bezdyskusyjna. Odrzucił też apelację prokuratury, która chciała ukarać lekarkę operującą Szwedkę. Zdaniem sądu jednak nie ponosi ona winy, bo do uszkodzenia mózgu doszło już po zakończeniu zabiegu.

Przypomnijmy: zabieg, o którym mowa, został przeprowadzony w sierpniu 2010 r. w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku. 31-letnia wówczas Christina Hedlund z Malmoe poddała się operacji powiększenia piersi.

Zabieg przebiegł pomyślnie, ale według prokuratury już po operacji kobietą nie zaopiekowano się w stopniu wystarczającym. Nagle doszło u niej do zatrzymania oddechu i krążenia. W konsekwencji do dziś znajduje się w stanie wegetatywnym.

RadioZET.pl/MBa/MP

Oceń