Zamknij

Proces w sprawie obchodów neonazistów. Sąd zadecydował

27.09.2019 14:14
Neonaziści
fot. Screen TVN

Wyrok w głośnej sprawie propagowania nazizmu niedaleko Wodzisławia Śląskiego nie zostanie zawieszony. Sąd nie zgodził się na wniosek obrony, by zawiesić sprawę do czasu rozstrzygnięcia innego śledztwa.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Propagowanie nazizmu jest zabronione w polskiej Konstytucji. Nie zniechęciło to śmiałków, którzy w maju 2017 roku celebrowali w śląskich lasach rocznicę urodzin Adolfa Hitlera. Sprawa ujrzała światło dzienne za sprawą reportażu wcieleniowego ekipy „Superwizjera” TVN.

Zobacz także

Ukryta kamera pokazała obchody neonazistów i twarze uczestników. Dziś oskarżenia ma sześć osób. Żaden z nich nie przyznał się do winy.

Obrona sugerowała „podpuszczenie” przez dziennikarzy

Obrońca jednego z oskarżonych mec. Rafał Suchecki wniósł do sądu o zawieszenie procesu, z racji toczącego się w katowickiej prokuraturze postępowania w tej sprawie. Chodzi o możliwe „zlecenie” obchodów za 20 tys. zł przez pewną osobę, którą mogła być dziennikarka TVN.

Zobacz także

Mecenas uważa, że kluczowe okażą się ustalenia prokuratorskie w sprawie możliwego podżegania do popełnienia czynu zabronionego. A to może przełożyć się na wyrok sądu w Wodzisławiu. Przeciwko zawieszeniu była prokuratura i pełnomocniczka dziennikarzy.

Granice tego postępowania wyznacza akt oskarżenia; oskarżeni zostali w nim wskazani i nie są nimi świadkowie (dziennikarze TVN — PAP). W tej sprawie nie ma żadnego znaczenia, jak zakończy się postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach.

prokurator Agnieszka Marcińczyk, prokuratura w Katowicach

Sąd zadecydował, że postępowanie może toczyć się swoim biegiem. Przesłuchał dziennikarkę TVN, Annę Sobolewską, zamierza też wysłuchać operatora stacji, Piotra Wacowskiego.

RadioZET.pl