Zamknij

Samolot wylądował na molo w Sopocie. Ludzie nie wierzyli własnym oczom

24.04.2019 17:34
Samolot wylądował na molo w Sopocie. Ludzie nie wierzyli własnym oczom
fot. Red Bull

Samolot wylądował na molo w Sopocie. W środowy poranek na twarzach turystów przechadzających się po plaży można było zobaczyć ogromne zaskoczenie. Nie była to awaria ani wybryk fantazji pilota. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Łukasz Czepiela jest jednym z najlepszych na świecie pilotów wyścigowych. Tym razem kapitan samolotów pasażerskich, który jest jednocześnie mistrzem świata w podniebnych wyścigach Red Bull Air Race w klasie Challenger, musiał zmierzyć się z wyzwaniem lądowania na molo w Sopocie. 

Choć najdłuższy w Europie drewniany pomost ma długość ponad 511 m, w praktyce sprowadzenie maszyny na molo trzeba było przeprowadzić na odcinku 100 metrów. Jednak największym wyzwaniem było zmieszczenie się na wąskim „pasie”. Rozpiętość skrzydeł maszyny, którą lądował, liczy 10,5 metra – dokładnie tyle ile wynosi szerokość mola mierzona pomiędzy jego barierkami.

RED BULL

Aby lądowanie w ogóle było możliwe, w zbiornikach maszyny znajdowała się minimalną ilość paliwa. Statek powietrzny wraz z pilotem ważył około 455 kg.

Samolot wylądował na molo w Sopocie. Łukasz Czepiela za sterami 

Samolot ma bardzo dużą powierzchnię boczną i jest bardzo lekki. Na molo bardzo często występuje boczny wiatr. Mieliśmy tylko półtora metra zapasu od linii centralnej, także margines był niewielki, ale udało się zrobić wszystko bezpiecznie. Włożyłem w to lądowanie i przygotowanie się do niego dużo przygotowań. Trenowałem na różnych lotniskach i cieszę się, że projekt tak fajnie się udał

Łukasz Czepiela

Lądowanie nie było zagrożeniem dla konstrukcji wizytówki Sopotu, która powstała w latach 20. XIX wieku. Jak informuje Red Bull, nacisk wywierany przez koła samolotu na deski najdłuższego i najstarszego tego typu obiektu w Europie, był wielokrotnie niższy niż nacisk wywierany przez damskie buty na wysokim obcasie.

RadioZET.pl/Red Bull