Zamknij

Samolot z Białorusi wylądował w Polsce. Wcześniej inny zawrócił do Mińska

26.05.2021 17:35
Samolot Belavia wleciał do Polski
fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

Jeden z samolotów białoruskich linii lotniczych Belavia przekroczył polską granicę i wylądował w Warszawie – podaje Polsatnews.pl. Wcześniejszy lot Belavii z Mińska do Barcelony przez Polskę został zablokowany, a maszyna nie przekroczyła polskiej granicy.

Samolot linii białoruskich Belavia wylądował w środę po południu w Warszawie. Wcześniej informowaliśmy, że inny lot tych linii, z Mińska do Barcelony, zakończył się zawróceniem tuż przed polską granicą i powrotem do stolicy Białorusi. Chodzi o lot Embraera o numerze E195LR, rejs B2869.

Dowodem są relacje portali Flightradar24 i Pasazer.com. Drugi z nich podał też, że maszyna przez ok. dwie godziny krążyła nad Białorusią i zawróciła w stronę stolicy kraju. Pilot zadecydował o powrocie wobec decyzji o zablokowaniu przestrzeni powietrznej Francji przez władze w Paryżu. "Strona polska nie miała na to wpływu" - przekazał rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Samolot białoruski wylądował w Polsce. Wcześniej inny samolot zawrócił do Mińska

Po południu media podały, że inny lot linii Belavia zakończył się lądowaniem samolotu w Warszawie. Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał polsatnews.pl, że nie miał żadnych podstaw do niewpuszczenia samolotu w Polską przestrzeń lotniczą.

Urzędnicy powołali się na art. 119 Prawa lotniczego, zgodnie z którym "polska przestrzeń powietrzna jest dostępna na równych prawach dla wszystkich jej użytkowników, a swoboda lotów w niej cywilnych statków powietrznych może być ograniczona wyłącznie na podstawie wyraźnego upoważnienia (...), przy zachowaniu przepisów innych ustaw i wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych, w tym uchwał organizacji międzynarodowych" - czytamy.

Urząd Lotnictwa Cywilnego stwierdził, że zakaz podróży lotniczych może zarządzić w drodze rozporządzenia jedynie rząd. "Nie dostaliśmy żadnej informacji, dlatego nie mieliśmy podstawy, żeby nie wpuścić samolotu" - poinformowała polsatnews.pl Karina Lisowska, rzecznik prasowy i Dyrektor Biura Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Samoloty z Białorusi mogą latać do Polski. Inne państwa już tego zakazały

Rzecznik PAŻP przekazał po południu, że na tę chwilę "nie zostało wystawione żadne ograniczenie dla linii lotniczych wlatujących w polską przestrzeń powietrzną". Samolot Belavii, narodowego przewoźnika lotniczego Białorusi, wylądował w środę po godz. 14 na warszawskim Okęciu.

PLL LOT zawiesił połączenia do Mińska i wyznaczył alternatywne trasy dla lotów odbywających się nad terytorium Białorusi. Surowsze restrykcje wprowadziły rządy Wielkiej Brytanii, Francji, czy Litwy, które zakazały lądowania samolotom z Białorusi.

RadioZET.pl/Polsatnews.pl