Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Były rzecznik rządu Beaty Szydło otrzymał nową funkcję

18.11.2018 12:26
xxx wiadomosci

Rafał Bochenek, były rzecznik rządu Beaty Szydło, wrócił do samorządowej kariery. Ma zostać przewodniczącym sejmiku małopolskiego, w którym PiS zdobył najwięcej mandatów. Do tej pory Bochenek był koordynatorem w sprawie organizacji szczytu klimatycznego w Katowicach.

Samorząd. Były rzecznik rządu Rafał Bochenek we władzach sejmiku małopolskiego fot. P. Tracz/KPRM/PD

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

O podzieleniu funkcji w małopolskim sejmiku w piątek zadecydował Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Kandydatem ugrupowania na marszałka województwa małopolskiego będzie Witold Kozłowski, a na przewodniczącym sejmiku Rafał Bochenek. 

Poinformowała o tym na Twitterze rzecznik partii Beata Mazurek.

Rzecznik PiS poinformowała, że w piątek władze PiS zarekomendowały także na wicemarszałków Małopolski: Łukasza Smółkę i Tomasza Urynowicza. Członkami zarządu mają zostać Anna Pieczarka i Marta Malec. 

W czwartek Komitet Polityczny PiS zarekomendował listy kandydatów na marszałków i członków zarządów województw, w których może samodzielnie obsadzić władze samorządowe, czyli lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.

Kim jest Rafał Bochenek?

Przed rozpoczęciem kariery politycznej był konferansjerem oraz prezenterem pogody w TVP Kraków. W latach 2006-2014 był radnym miejskim PiS w Wieliczce pod Krakowem. Natomiast przed czterema laty uzyskał mandat radnego powiatu wielickiego (startował jako bezpartyjny, ale z poparciem PiS). Kariera Bochenka nabrała rozpędu po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych w 2015 roku. 

Od stycznia 2016 do grudnia 2017 roku był rzecznikiem rządu Beaty Szydło. Po utracie tej funkcji pozostał podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do marca 2018 roku. Wówczas został powołany na pełnomocnikiem ministra środowiska ds. organizacji sesji międzynarodowych negocjacji klimatycznych COP24, który odbędzie się w grudniu w Katowicach.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń