Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Samotna matka straciła zasiłek, bo za dużo pracowała. "Nie mamy za co żyć"

06.12.2017 13:01
xxx wiadomosci

Bulwersująca historia z zachodniopomorskiego. Samotnej matce odebrano niezbędny do życia 800-złotowy zasiłek, ponieważ biorąc w pracy nadgodziny przekroczyła kryterium dochodowe.

Samotna matka straciła zasiłek, bo za dużo pracowała. "Nie mamy za co żyć" fot. Flickr
Zagłosuj

Uważasz, że państwo powinno bardziej pomagać samotnym matkom

Pani Honorata z córką mają poważny problem, ojciec 11-latki nie żyje, a kobieta ledwo wiąże koniec z końcem mając przyznany zasiłek z pomocy społecznej. 35-latkę spotkała kara za to, że brała w pracy nadgodziny.

Samotna matka z 11-letnią córką

Los nie był łaskawy dla mieszkanki małej miejscowości Wyszobór w woj. zachodniopomorskim. – W ciąży była bez jedzenia, bez niczego, to postanowiliśmy ją przyjąć i tu jej pomagaliśmy od samego początku. Wzięliśmy ją tu do siebie – mówi matka pani Honoraty w rozmowie z „Polsat News”.

Los jej nie oszczędzał

Gdy kobieta była w ciąży, musiała wrócić do swoich rodziców, ponieważ ojciec dziecka nie dawał im żyć. – Już kilka miesięcy po narodzinach córki sąd w 2006 roku przyznał matce alimenty od ojca dziecka. Najpierw 250 zł, potem wzrosły one do 400 zł miesięcznie. Wypłacane były z funduszu alimentacyjnego, bo ojciec nie pracował. Zarobki pani Honoraty i alimenty pozwalały na skromne życie z córką – dowiadujemy się.

Brak środków do życia

Gdy w 2011 roku zmarł ojciec dziecka, sytuacja pogorszyła się i samotna matka musiała udać się do pomocy społecznej. – Pracowałam w szpitalu jako salowa. Miałam wtedy płacone 5,5 zł brutto za godzinę, więc żeby wziąć te 1000 złotych na rękę, musiałam pracować 220, 230 godzin. Mogłam się starać o zasiłek samotnej matki z MOPS-u. To była kwota 170 zł i do tego zasiłek rodzinny w kwocie 100 zł – mówi załamana kobieta.

Teraz przez to, że minimalnie przekroczony został ustawowy limit, 35-latka straciła zasiłek, który umożliwiał skromne życie jej i córce. Sprawa została już nagłośniona w programie „Interwencja” w telewizji Polsat.

Tymczasem we Francji:

RadioZET.pl/Polsat News/strz

Oceń