Zamknij

Samotna matka straciła zasiłek, bo za dużo pracowała. "Nie mamy za co żyć"

Redakcja
06.12.2017 13:01
Samotna matka straciła zasiłek, bo za dużo pracowała. "Nie mamy za co żyć"
fot. Flickr

Bulwersująca historia z zachodniopomorskiego. Samotnej matce odebrano niezbędny do życia 800-złotowy zasiłek, ponieważ biorąc w pracy nadgodziny przekroczyła kryterium dochodowe.

 

Pani Honorata z córką mają poważny problem, ojciec 11-latki nie żyje, a kobieta ledwo wiąże koniec z końcem mając przyznany zasiłek z pomocy społecznej. 35-latkę spotkała kara za to, że brała w pracy nadgodziny.

Samotna matka z 11-letnią córką

Los nie był łaskawy dla mieszkanki małej miejscowości Wyszobór w woj. zachodniopomorskim. – W ciąży była bez jedzenia, bez niczego, to postanowiliśmy ją przyjąć i tu jej pomagaliśmy od samego początku. Wzięliśmy ją tu do siebie – mówi matka pani Honoraty w rozmowie z „Polsat News”.

Los jej nie oszczędzał

Gdy kobieta była w ciąży, musiała wrócić do swoich rodziców, ponieważ ojciec dziecka nie dawał im żyć. – Już kilka miesięcy po narodzinach córki sąd w 2006 roku przyznał matce alimenty od ojca dziecka. Najpierw 250 zł, potem wzrosły one do 400 zł miesięcznie. Wypłacane były z funduszu alimentacyjnego, bo ojciec nie pracował. Zarobki pani Honoraty i alimenty pozwalały na skromne życie z córką – dowiadujemy się.

Brak środków do życia

Gdy w 2011 roku zmarł ojciec dziecka, sytuacja pogorszyła się i samotna matka musiała udać się do pomocy społecznej. – Pracowałam w szpitalu jako salowa. Miałam wtedy płacone 5,5 zł brutto za godzinę, więc żeby wziąć te 1000 złotych na rękę, musiałam pracować 220, 230 godzin. Mogłam się starać o zasiłek samotnej matki z MOPS-u. To była kwota 170 zł i do tego zasiłek rodzinny w kwocie 100 zł – mówi załamana kobieta.

Teraz przez to, że minimalnie przekroczony został ustawowy limit, 35-latka straciła zasiłek, który umożliwiał skromne życie jej i córce. Sprawa została już nagłośniona w programie „Interwencja” w telewizji Polsat.

Tymczasem we Francji:

Zobacz także

RadioZET.pl/Polsat News/strz

C