Zamknij

Polskie rodziny tracą 500 plus. Ministerstwo: Ich sytuacja materialna się poprawiła

Redakcja
03.09.2018 07:51
500 plus
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Rodzina 500 plus to sztandarowy program rządu PiS. Świadczenie w wysokości 500 złotych miało zmniejszyć ubóstwo wśród polskich dzieci. Jak pokazują najnowsze dane, coraz większa liczba rodzin traci pieniądze od rządu. Polacy zarabiają coraz więcej – odpowiada ministerstwo. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

„Zarobki Polaków cały czas rosną, a kryterium dochodowe w programie 500 plus od dwóch lat ani drgnęło” – zauważa poniedziałkowy „Super Express”. 

Świadczenie wychowawcze w programie 500 plus przysługuje niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku jedynaka, aby otrzymać 500 zł na dziecko, dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 800 zł netto. Jeśli jest on wyższy choćby o złotówkę, rodzina traci świadczenie. 

Jak podaje „Super Express”, w ciągu ostatniego roku aż 156 tys. polskich rodzin utraciło możliwość pobierania 500 plus. Obecnie świadczenie przysługuje 570 tys. jedynakom. Najczęstszym powodem utraty pieniędzy z rządowego programu jest przekroczenie kryterium dochodowego.

Rodziny tracą 500 plus 

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk problemu nie widzi. – Rodziny nie muszą dostawać państwowego wsparcia, bo ich sytuacja materialna się poprawiła – mówi. 

Zobacz także

Lider PSL w rozmowie z „SE” wskazuje, że ofiarą niskiego kryterium dochodowego padają samotne matki. – Tak nie powinno być, że karze się rodziców jedynego dziecka za to, że są aktywni zawodowo – dodaje. 

RadioZET.pl/Super Express/DG