Zamknij

Sanepid nie będzie na razie kontrolować liczby zaszczepionych w hotelach

29.06.2021 10:55
Sanepid nie będzie kontrolować hotelarzy
fot. Artur Szczepanski /REPORTER

Sanepid na razie nie ma prawa kontrolować czy osoby przebywające w hotelu mają szczepienia przeciwko COVID-19 - dowiaduje się reporter Radia ZET Jacek Czarnecki.

Obostrzenia. Od minionego piątku obowiązuje rozporządzenie, które nakłada na hotele limity 75 proc. obłożenia dla niezaszczepionych klientów. Pozostałe 25 proc. miejsc noclegowych może być zajętych przez osoby, które się zaszczepiły. Według stanowiska Urzędu Ochrony Danych Osobowych, przedsiębiorcy nie mają prawa sprawdzać, czy turysta przyjął szczepionkę, czy nie.

 - Hotelarze mają prawo pytać o to, czy ktoś jest zaszczepiony, ale ta druga osoba nie musi odpowiadać. Jeżeli ktoś nie chce nocować w hotelu, nie musi niczego przedstawiać - komentuje w rozmowie z reporterem Radia ZET Jackiem Czarneckim Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Andrusiewicz dodaje, że w tej chwili nie przewiduje się przeprowadzania kontroli Sanepidu w hotelach, właśnie z powodu braku uprawnień tej instytucji do kontroli zaszczepienia turystów. Nie jest jednak wykluczona taka zmiana prawa, by kontrole mogły być przeprowadzane. Wojciech Andrusiewicz nie odpowiedział na pytanie reportera Radia ZET, kiedy takie prawo może być uchwalone.

RadioZET.pl