Zamknij

Sanepid ostrzega przed nową, nieznaną substancją w Polsce. "Zatrucie może być śmiertelne"

12.08.2021 11:58
Sanepid ostrzega przed nową substancją
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

W ciągu siedmiu miesięcy 59 osób zatruło się w Poznaniu nieznanym środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną – przekazała portalowi epoznan.pl rzeczniczka poznańskiego sanepidu Cyryla Staszewska. Rzeczniczka ostrzegła, że niektóre przypadki zatrucia mogą być śmiertelne. 

W Poznaniu rejestruje się coraz więcej przypadków zatrucia nową substancją psychoaktywną. Zatrucia stwierdzono u osób wieku od 14 do 50 roku życia.

Sanepid ostrzega przed nową, nieznaną substancją w Polsce

– Od stycznia do 30 lipca do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu zgłoszono 59 osób hospitalizowanych z powodu zatrucia nieznanym środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną – przekazała portalowi epozan.pl Cyryla Staszewska, rzeczniczka poznańskiego sanepidu.

Tylko w lipcu zarejestrowano 13 przypadków zatruć nowym dopalaczem. – Główny Inspektor Sanitarny informuje o nowej, niebezpiecznej substancji MDMB-4en-PINACA mogącej stwarzać wysokie ryzyko poważnych zatruć, które w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne – ostrzegła Staszewska. Dodała, że narkotyk ten może występować m.in. w postaci mieszanek do palenia, proszków i liquidów do e- papierosów.

RadioZET.pl/epoznan.pl