Zamknij

Cena za przyjaźń z PiS? Saryusz-Wolski traci miejsce w komisjach europarlamentu

Redakcja
13.03.2017 19:46
Jacek Saryusz-Wolski
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Jacek Saryusz-Wolski nie będzie już członkiem komisji spraw zagranicznych i komisji spraw konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim.

- Europoseł Jacek Saryusz-Wolski przestanie być członkiem komisji spraw zagranicznych i komisji spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego, zasiądzie natomiast w komisji petycji - poinformował w poniedziałek szef europarlamentu Antonio Tajani.

W komisji spraw zagranicznych PE Saryusz-Wolskiego zastąpi europosłanka PO Julia Pitera, a jego miejsce w komisji spraw konstytucyjnych zajmie Michał Boni. Saryusz-Wolski zajmie miejsce w komisji petycji, zwolnione przez Piterę.

Zagłosuj

Czy Saryusz-Wolski powinien ponieść polityczne konsekwencje?

Liczba głosów:

Zmiany te to rezultat wykluczenia Saryusz-Wolskiego z Platformy Obywatelskiej oraz z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL), która tworzy największą frakcję w europarlamencie. Europoseł został wykluczony z tych partii w ubiegłym tygodniu, gdy polski rząd oficjalnie zgłosił jego kandydaturę na przewodniczącego Rady Europejskiej.

EPL popierała kandydaturę dotychczasowego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który w czwartek został wybrany przez przywódców państw UE na drugą kadencję na tym stanowisku. Przeciwko jego reelekcji był tylko polski rząd.

Zarząd Platformy Obywatelskiej na wniosek przewodniczącego partii Grzegorza Schetyny zdecydował o wykluczeniu Jacka Saryusz-Wolskiego z jej szeregów. Oznacza to także wykluczenie Saryusz-Wolskiego z Europejskiej Partii Ludowej.

RadioZET.pl/PAP/MaAl

Zagłosuj

Na którą partię zagłosowałbyś w wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów: