Zamknij

PiS chce szukać kompromisu z Kukizem i PSL. Sasin: Z Nowoczesną i PO to nie możliwe

Redakcja
20.07.2017 09:08
Sasin: Po ruchu Dudy kompromis możliwy z Kukiz i PSL, ale nie z N i PO
fot. Sławomir Kaminski/AG

- Po ruchu prezydenta Andrzeja Dudy będziemy poszukiwać większości, będzie pewnie potrzeba poszukiwania kompromisu, czy to z klubem Kukiz'15, czy z PSL, czy z innymi mniejszymi ugrupowaniami. Poszukiwanie kompromisu z N czy z PO jest chyba niemożliwe - uważa Jacek Sasin (PiS).

Sejmowa komisja sprawiedliwości w nocy ze środy na czwartek negatywnie zaopiniowała - w głosowaniach blokowych - wszystkie poprawki opozycji do projektu o SN; pozytywnie zaś - poprawki PiS. Wśród poprawek PiS były te uwzględniające wnioski prezydenta Andrzeja Dudy. Jedna zakłada, że o tym, kto spośród obecnych sędziów pozostanie w SN po uchwaleniu nowej ustawy, ostatecznie zdecyduje prezydent, a nie - jak pierwotnie proponowano - minister sprawiedliwości. Przedłożono też jako poprawkę PiS wniosek prezydenta, by sędziów-członków KRS Sejm wybierał większością 3/5 głosów.

Zobacz także

Sasin był pytany w czwartek rano w programie TVP Info o trudną sytuację w PSL oraz o potrzebę poparcia jego członków dla PiS w celu uzyskania wspólnie wymaganych 3/5 głosów przy wyborze KRS. Poseł PiS powiedział, że prezydent spotkał się w środę z liderem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem "być może, żeby namawiać go do tego, aby te rozwiązania, które są w tej chwili w trakcie procedowania w parlamencie, zostały poparte również przez Polskie Stronnictwo Ludowe".

Sasin przyznał też: - Po tym ruchu pana prezydenta (...) - bo do tego nas te przepisy (...) będą zmuszać - będziemy poszukiwać tej większości.

Zdaniem posła PiS w tym celu będzie "pewnie potrzeba poszukiwania kompromisu, czy to z klubem Kukiz'15, czy z PSL, czy z innymi mniejszymi ugrupowaniami".

- Wiem jedno, przy takim zachowaniu posłów opozycji właściwie poszukiwanie jakiegokolwiek kompromisu z Nowoczesną czy z Platformą Obywatelską jest chyba niemożliwe - ocenił Sasin. Zdaniem Sasina opozycja "nie jest gotowa dzisiaj na żaden kompromis".

RadioZET.pl/pap/maal