Zamknij

Sasin: Rząd ani PiS nie pracują nad ustawą o fake newsach

Redakcja
14.03.2018 11:21
JAcek sasin

Rząd ani PiS nie pracują nad ustawą o „fake newsach” — poinformował w środę w „Rzeczpospolitej” szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Jacek Sasin. Podkreślił jednocześnie, że są media, których główną rolą nie jest rzetelnie informowanie, tylko realizowanie narracji opozycji.

— Ani rząd, ani PiS nie pracują nad taką ustawą — powiedział Sasin w „Rz” pytany, czy PiS przygotowuje ustawę o tzw. fake newsach.

Przyznał jednocześnie, że nad ustawą pracuje jeden z posłów PiS.

— Nie możemy mu tych prac zakazać. Ma do tego prawo. Z drugiej strony, to bardzo delikatna kwestia, gdyż nie chcemy, żeby powstało wrażenie, że PiS chce kneblować dziennikarzy. Nie chce — zadeklarował.

— Ale nie mogą powstawać nieprawdziwe informacje jak ta Onetu o rzekomych amerykańskich sankcjach wobec polskich władz. Nie ma decyzji politycznej o przygotowaniu ustawy o fake newsach. Jeśli poseł (PiS) Dominik Tarczyński przygotuje projekt, to PiS się nad nim pochyli, co nie znaczy, że zaakceptuje bezkrytycznie — powiedział Sasin.

Sasin pytany w środę w PR24 o „zalew newsów” i „fake newsów” ocenił, że są media, których główną rolą nie jest rzetelnie informowanie, tylko realizowanie narracji opozycji. Jak dodał, „część z tych dziennikarzy, nawet szefów mediów, kompletnie się z tym nie kryje”. Przyznał, że fikcją jest, że dziennikarze nie mają poglądów politycznych, ale — jak zaznaczył — „ważne jest, żeby te poglądy polityczne nie miały tak dramatycznego wpływu na wykonywaną pracę”.

— Dziennikarstwo i wolne media są jednym z fundamentów demokracji, ale wolność mediów nie oznacza wolności od obowiązku mówienia prawdy i od obowiązku rzetelności, a z tym mamy do czynienia — przekonywał Sasin.

RadioZET.pl/pap/maal