Zamknij

Sasin o projekcie rozdziału Kościoła od państwa: To propozycja wywołania wojny religijnej

Redakcja
07.01.2019 11:06
jacek sasin
fot. Grzegorz Krzyzewski/REPORTER

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin skomentował projekt Inicjatywy Polskiej dot. rozdziału Kościoła od państwa. Jego zdaniem propozycja jest próbą wywołania w Polsce wojny religijnej.

Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polskiej, poinformowała w niedzielę o projekcie, który ma być "pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa". Mowa m.in. o zniesieniu finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa. - To jest propozycja właśnie wywołania wojny religijnej w tej chwili w Polsce - ocenił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Zobacz także

Jacek Sasin: Wzięto Kościół na celownik

Zdaniem Sasina propozycja Inicjatywy Polskiej związana jest z brakiem „pozytywnych propozycji gospodarczych”. Jak mówi, w takich przypadkach „zawsze jest ten mechanizm wojny religijnej, rozpalenia kolejnej dyskusji, tak jak przy okazji aborcji, związków jednopłciowych”.

- Tym razem wzięto na celownik Kościół, walkę z Kościołem, de facto walkę z religią - bo jeśli przypomni się, że kilka dni temu jeden ze współpracowników pani Barbary Nowackiej publicznie porównał wiarę w Boga do wiary w pokemony, to to pokazuje, o co tutaj naprawdę chodzi – dodał.

„Rozdział państwa od Kościoła istnieje”

W opinii Sasina „nie chodzi o żaden mityczny rozdział Kościoła od państwa, a właściwie mityczny brak rozdziału”.

- Ten rozdział jest, Polska jest przecież państwem świeckim, niewyznaniowym, wbrew temu, co ci państwo opowiadają - mówił Sasin. Jak dodał, zasady te są szczegółowo opisane i przestrzegane. "Nikomu nie jest dzisiaj potrzebne otwarcie tej dyskusji" - ocenił.

Zobacz także

Do 20 lutego zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie proponowanego projektu ustawy, który zostanie złożony w Sejmie. Jeśli sejmowa komisja ds. petycji nie rozpatrzy wniosku Inicjatywy Polskiej, to - jak zapowiada Nowacka - "ruszy projekt obywatelski".

RadioZET.pl/PAP/MK