Zamknij

Schetyna apeluje do prezydenta, aby zawetował ustawę o IPN

Redakcja
04.02.2018 11:20
Schetyna apeluje do prezydenta, aby zawetował ustawę o IPN
fot. East News

Szef Platformy Obywatelskiej proponuje, aby zorganizować ekspercką debatę na temat kształtu ustawy IPN. „Apeluję do prezydenta Andrzeja Dudy, by w imię polskiej racji stanu zawetował ustawę o IPN”  napisał w niedzielę na Twitterze Grzegorz Schetyna.

Zagłosuj

Popierasz ustawę IPN w obecnej formie?

Liczba głosów:

W piątek nowelizacja trafiła na biurko prezydenta i ten zgodnie z konstytucją podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia jej przedstawienia. Prezydent może również wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z konstytucją lub zawetować ją, co sugerują posłowie opozycji i m.in. grupa amerykańskich kongresmenów w otwartym liście.

Przewodniczący PO odniósł się w swoim wpisie na Twitterze do nowelizacji ustawy o IPN, którą w czwartek zaakceptował Senat bez poprawek. Nowela wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Burza wokół ustawy

Nowelizacja ustawy o IPN, jeszcze przed poparciem jej przez Senat, wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari w ubiegłą sobotę podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". W środę amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami".

RadioZET.pl/PAP/strz