Zamknij

Platforma poprze europosła PiS na stanowisko wiceszefa PE

Redakcja
12.02.2018 08:15
A jednak się dogadali! PO poprze posła PiS na stanowisko w PE
fot. East News

Jeśli będzie przedstawiona kandydatura prof. Krasnodębskiego na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, to politycy PO zagłosują za Polakiem — zapowiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) miałby zastąpić Ryszarda Czarneckiego, który został odwołany z funkcji wiceszefa PE. Ostateczne decyzje ws. Krasnodębskiego mają zapaść po porozumieniu z wszystkimi formacjami, które wchodzą w skład Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

— Jeśli będzie przedstawiona kandydatura prof. Krasnodębskiego, to politycy PO zagłosują za Polakiem — odpowiedział Schetyna pytany przez „Rz”, czy europosłowie PO poprą Krasnodębskiego.

Zdzisław Krasnodębski o sprawie mówił w rozmowie z Radiem ZET.

Polska jak domek z kart

Zobacz także

Przewodniczący PO poinformował też, że jego partia przygotowuje nowelizację ustawy o IPN. „Będę prosił prezydenta Dudę o to, żeby wsparł naszą inicjatywę” — dodał. Pytany, czy planuje spotkanie z prezydentem, odpowiedział, że będzie chciał się z nim spotkać „po powrocie prezydenta z Korei”.

— Liczę, że poprze projekt nowelizacji ustawy o IPN autorstwa PO — mówił w wywiadzie. Jego zdaniem „prezydent, nie wetując ustawy o IPN, zaszkodził nadzwyczaj poważnie polskiej racji stanu”.

Zdaniem Schetyny „dzisiaj polska pozycja na arenie międzynarodowej rozsypuje się jak domek z kart”.

— Domagamy się od rządu przedstawienia informacji w Sejmie o tym, co Polska Fundacja Narodowa zrobiła w sprawie ratowania dobrego imienia Polski w trakcie konfliktu polsko-izraelskiego — mówił. Dodał, że PO w poniedziałek złoży wniosek w tej sprawie. — PiS i spółki zmuszane do wpłacania pieniędzy na PFN powinni się wytłumaczyć z efektu składek — uważa lider PO.
Lider PO przewiduje też, że „wiosną wróci czas masowych protestów” Polaków przeciwko polityce rządu. „W maju będzie nasz Marsz Wolności” — mówił, dodając, że będą także „inne marsze protestu przed wyborami samorządowymi”.

Zagłosuj

Czy Czarnecki powinien zostać odwołany?

Liczba głosów:

Odwołanie Czarneckiego

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Decyzja w tej sprawie zapadła większością 447 głosów za przy 196 przeciw i 30 wstrzymujących się od głosu.

To konsekwencja konfliktu między politykiem PiS a europosłanką PO Różą Thun. Czarnecki w związku z jej wystąpieniem w krytycznym wobec rządzących w Polsce filmie francusko-niemieckiej telewizji Arte i słów „jak tak dalej pójdzie, nastanie dyktatura”, porównał ją do szmalcownika. Liderzy większości frakcji w PE uznali to za „przekroczenie czerwonej linii” i zawnioskowali o dymisję. Wcześniej Czarnecki swoją wypowiedź komentował m.in. na antenie Radia ZET. O sprawie rozmawialiśmy także z Różą Thun.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/maal