Zamknij

Koalicja Obywatelska: możliwe fałszowanie wyborów

Redakcja
06.09.2018 14:09
Koalicja Obywatelska: możliwe fałszowanie wyborów
fot. PAP

Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer zwrócili uwagę na możliwość pojawienia się fałszerstw wyborczych podczas wyborów samorządowych. Jak twierdzi Schetyna, zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego komitet Koalicja Obywatelska nie będzie miał swoich przedstawicieli w obwodowych komisjach wyborczych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowy kodeks wyborczy przewiduje, że swoich przedstawicieli w obwodowych komisjach wyborczych mogą mieć jedynie te partie, z list których wybrano w ostatnich wyborach radnych do sejmików lub posłów do Sejmu. Koalicja PO i Nowoczesnej startująca pod szyldem Koalicja Obywatelska – właśnie jako koalicja takich przedstawicieli nie miała.

Zobacz także

W ocenie PKW występowanie pod nazwą Koalicja Obywatelska wyklucza możliwość skierowania przedstawicieli tego komitetu do obwodowych koalicji wyborczych. KO będzie zatem musiała wziąć udział w losowaniu, które zadecyduje, czy przedstawiciele koalicji wejdą w skład komisji.

Według Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer zapis ten może prowadzić do fałszerstw przy urnach wyborczych. – Nie pozwolimy na to, żeby te wybory odbyły się poza kontrolą. Będziemy umawiać się z Polskim Stronnictwem Ludowym, które ma stałego przedstawiciela w komisji, weźmiemy także udział w losowaniu. Ale najważniejsze to mężowie zaufania i jak najwięcej ludzi, którzy będą patrzyć się na ręce w tej sprawie – stwierdził Schetyna.

Zobacz także

– To celowe działanie Prawa i Sprawiedliwości. To, że jest tak napisane prawo, że Koalicja Obywatelska [...] ma nie mieć z automatu miejsc w obwodowych komisjach wyborczych, ale również kwestia tego, że zmieniają sposób głosowania, czyli że nie jest w tej chwili krzyżyk i że można poprawiać głos, co ułatwia fałszowanie wyborów, każe pytać się o intencje. Każe się pytać, czy intencjom twórców takiego prawa, czyli Prawa i Sprawiedliwości, nie było sfałszowanie tych wyborów – dodała Lubnauer.

RadioZET.pl/BM