Schetyna: Poszerzymy program 500+ o pierwsze dziecko [AKTUALIZACJA i SONDA]

Redakcja
07.04.2017 09:31
Schetyna: Poszerzymy program 500+ o pierwsze dziecko [AKTUALIZACJA i SONDA]
fot. Twitter

- Wniosek o konstruktywne wotum nieufności to oręż opozycji, by doprowadzić do debaty o jakości rządu - mówił w Sejmie w piątkowej debacie nad wnioskiem nieufności dla rządu Beaty Szydło lider PO Grzegorz Schetyna. - To wam się nie podoba, bo wam się demokracja nie podoba - zwrócił się do PiS.

Zagłosuj

Jak oceniasz wystąpienie Schetyny?

Liczba głosów:

- Od czasu kiedy zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności, z różnych stron sceny politycznej, najgłośniej ze strony PiS, jest śmiech, prychanie, niezadowolenie" - zaznaczył Schetyna na wstępie swojego wystąpienia. "Nie rozumiecie, co to znaczy demokracja parlamentarna - zwrócił się do posłów PiS.

Według Schetyny zawsze będą pytania, czy mają sens takie wnioski, jeżeli jest większość parlamentarna, ale - jak podkreślił - to "normalne narzędzie, instrument demokracji parlamentarnej". "Też broń, oręż opozycji, żeby doprowadzić do debaty, żeby rozmawiać o jakości rządu, o tym co dalej" - podkreślił lider Platformy, który jest kandydatem PO na szefa rządu.

Zobacz także

- Wiem, że to wam się nie podoba, bo wam się demokracja i parlament nie podoba, ale musicie z tym żyć - podkreślił.

Polacy nie mogą na Was patrzeć

Schetyna oskarża PiS, że ten wyprowadza Polskę z Europy, że partia nie chce zostać częścią świata zachodniego i ma zamiar "wyprowadzić Polskę" w kierunku Rosji. Przewodniczący PO uważa, że zmierzanie ku autorytaryzmowi to "optymistyczna" wersja skutków obecnych rządów.  Pesymistyczna wersja ma iść w kierunku totalitaryzmu.

- Wielokrotnie podeptaliście konstytucję, TK, sądy. Stworzyliście instytucję Misiewiczów. Klęska 1 do 27 w Brukseli okrywa was hańbą. Rozbijanie bez opamiętania rządowych limuzyn, wycinanie drzew, chaos w szkolnictwie, upartyjnianie mediów publicznych, demontaż armii - wymieniał poseł.

Twierdzi, że w Europie PiS postrzega się jako "szaleńców". 

Jak mówił Polacy chcą Polski, która nie jest "Polską chaotyczną, Polski, która nie jest prowadzona przez kilku fantastów, amatorów, a otoczona jest grupą cwaniaków i partyjnych dorobkiewiczów tak, jak wy ją zbudowaliście".

Zobacz także

Zaznaczył, że w listopadzie 2015 roku, gdy PiS zaczynał "swój polityczny karnawał" premier Beata Szydło obiecywała stojąc na sejmowej mównicy: "pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu i odpowiedzialność, słuchanie obywateli, koniec z arogancją władzy, koniec z pychą".

Od zaklinania rzeczywistości nie rośniemy gospodarczo

Schetyna zarzuca rządowi, że przy każdym słowie krytyki formułowanym przez politycznych oponentów zasłania się programem 500+. Lider PO uważa, że Polska gospodarka jest w bardzo złym stanie. Schetyna powołał się na dane mówiące, że dług polityczny wzrósł o 94 mld złotych. -zadłużacie przyszłe pokolenia - mówił z mównicy szef PO. - Jaworski przez pół roku w PZU zarobił ponad 600 tys. Kolega prezesa Wojciech Jasiński w Orlenie "zgarnął" ponad 3 mln w ubiegłym roku - wyliczał polityk.

- 1 proc. wzrostu gospodarczego, który zredukowaliście, to jest rocznie 18 miliardów złotych mniej w portfelach Polaków - przekonywał lider PO. Jak ocenił, polityka gospodarcza PiS, jest "rabunkowa".

Macie większość w Sejmie, ale nie macie jej w kraju

- Pan jest odpowiedzialny, panie prezesie za to, że pan dokonał najcięższej zbrodni, czy dokonuje najcięższej zbrodni - odwraca pan Polskę od Europy, konfliktuje się z najbliższymi sojusznikami - zwrócił się Schetyna do szefa PiS. 

Schetyna uważa, że rząd PiS to najmniej odpowiedzialna, najbardziej arogancka i szkodliwa władza po 1989 roku. Symbolem władzy PiS jest też - według Schetyny: "rozbijanie bez opamiętania rządowych limuzyn", "wycinanie milionów drzew na szkodę przyszłych pokoleń", "chaos w szkolnictwie", "ograniczanie wolności w kulturze", "upartyjnianie mediów publicznych" oraz "demontaż armii i upadek polityki zagranicznej".

- Wasze podejście wygląda tak, że lepsze od władzy jest tylko jeszcze więcej władzy; idziecie niebezpieczną drogą, to droga przez populizm do dyktatury, nie pozwolimy na to - grzmi Schetyna z sejmowej mównicy.

Co na to PiS?

Zobacz także

PiS mówi o awanturnictwie opozycji. - Kłamstwo i nieustanne straszenie obywateli to sposób na funkcjonowanie PO i Nowoczesnej, tymczasem rodzina, rozwój, bezpieczeństwo to naczelne hasła rządu Prawa i Sprawiedliwości - mówił w piątek w Sejmie rzecznik rządu Rafał Bochenek.

RadioZET.pl/KM