Schetyna: propozycja prezydenta ws. wyboru sędziów KRS to absurd

Redakcja
25.09.2017 21:13
Schetyna: propozycja prezydenta ws. wyboru sędziów KRS to absurd
fot. Archiwum RadioZET.pl

Nowa propozycja prezydenta w sprawie wyboru członków KRS-sędziów to absurd - ocenił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem projekty Andrzeja Dudy to „wywieszenie białej flagi przed PiS”.

Zagłosuj

Czy Grzegorz Schetyna to dobry kandydat na lidera opozycji?

Liczba głosów:

Duda zaprezentował w poniedziałek swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o SN. Podtrzymał propozycję wyboru członków KRS - sędziów przez Sejm większością trzech-piątych głosów. Przygotował też projekt zmiany w konstytucji - tak, by w sytuacji gdy Sejmowi nie uda się porozumieć co do wyboru członków KRS, dokonywał go prezydent RP.

Emocjonalny komentarz

Zdaniem Schetyny propozycje prezydenta to absurd. – Władza sądownicza w swojej większości musi być wybierana przez samorząd sędziowski; to na tym polega trójpodział władzy. Ja nie chcę, żeby sędziowie wybierali członków rządu, ale nie chcę (...) żeby politycy, czy z tej władzy ustawodawczej, czy z parlamentu, czy z rządu, wybierali władzę sędziom – dodał lider PO.

Zobacz także

"Dzisiaj jest sprawdzian"

Jeden z liderów opozycji podkreślał wagę dzisiejszych wydarzeń związanych z KRS. – Dzisiaj jest sprawdzian, dzisiaj jest taki bardzo wyraźny sygnał, że próba uniezależnienia się prezydenta od prezesa Kaczyńskiego właśnie została zakończona, zakończona nieudanie. Bo to wpisuje się w scenariusz PiS-u. Jeżeli ten projekt, w takim wymiarze, o jakim mówił dzisiaj prezydent Duda, wyląduje jutro w parlamencie i będzie procedowany, to znaczy, że wspólnie z Jarosławem Kaczyńskim ustalili zamach na niezależność sądów – komentował Schetyna.

Czy w Korei Północnej wybuchnie wojna? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz