Zamknij

Schetyna w Radiu ZET o „jedynkach” na listach do PE

Redakcja
08.03.2019 09:31
Schetyna w Radiu ZET o „jedynkach” na listach do PE
fot. archiwum Radia ZET

– Chciałbym walczyć o parytet na listach, jeżeli by się udało Koalicji Europejskiej, żeby zafunkcjonował, po raz pierwszy w historii polskiej demokracji ze 130 miejsc 65 zajęły kobiety. To by było coś wielkiego – mówi w Radiu ZET lider PO Grzegorz Schetyna. Jak dodaje, jest za tym, aby „jedynki” na listach Koalicji Europejskiej miało jak najwięcej kobiet. „Walczymy o cztery” – zapewnia w rozmowie z Beatą Lubecką.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Rozmawiamy o tym, bo to zależy od koalicjantów, oczywiście, i nas wszystkich, bo to nie tylko PO będzie decydować – mówi o kobiecych „jedynkach” do europarlamentu Grzegorz Schetyna.

– Skąd wystartuje Ewa Kopacz? Dlaczego jest przestawiana z kąta w kąt? – zapytała gospodyni Gościa Radia ZET. „Czy będzie to Warszawa, czy Poznań?”

– To będzie jej decyzja. Dzisiaj jestem umówiony z panią premier i będziemy dzisiaj zamykać tę kwestię. Ja jestem dobrej myśli, jest potrzebna w PE i potrzebna, jeśli chodzi o dobry wynik – zapewnia Schetyna. „Nie jest przestawiana z kąta w kąt. Jest byłą premier i szefową PO” – stwierdza.

– Obiecał pan jej jedynkę w Warszawie i co? – pyta Beata Lubecka.

– Rozmawiamy o tym, żeby maksymalizować wynik i żeby kampania Ewy Kopacz pomogła też Koalicji Europejskiej – stwierdza lider Platformy Obywatelskiej w Gościu Radia ZET. „Wszędzie pomoże, ale chodzi o to, że my musimy aktywa Koalicji Europejskiej rozrzucić i przekazać” – dodaje.

Włodzimierz Cimoszewicz „jedynką” w Warszawie?

– Proszę to potwierdzić. Przecież to jest nieoficjalna informacja – że jedynka w Warszawie jest dla SLD – mówi gospodyni Gościa Radia ZET.

– Na pewno znam premiera Cimoszewicza, marszałka, ministra spraw zagranicznych. Jest spora szansa, że będzie prowadził listę w Warszawie – odpowiada Schetyna.

– 90%, 99% szans? – dopytuje Beata Lubecka.

– Między 90% a 99%. Taki pojedynek Cimoszewicz – Saryusz-Wolski, przyzna pani redaktor, będzie pokazywał emocje tej kampanii – stwierdza lider Platformy Obywatelskiej.

Na pytanie, czy Kamila Gasiuk-Pihowicz wystartuje w tych wyborach do europarlamentu, Schetyna odpowiada:

– Jest jej zgłoszenie na listę wyborczą. Zobaczymy. Do 10 marca struktury PO zgłaszają. [...] Myślę, że w drugiej części przyszłego tygodnia będziemy mogli już wszystko powiedzieć – dodaje.

Według medialnych doniesień miałaby być „dwójką” w Warszawie.

RadioZET.pl/JŚ