Zamknij

Schetyna: Jeśli Petru nie poprze wotum nieufności, to będzie za PiS

Redakcja
21.03.2017 10:39
Schetyna: Jeśli Petru nie poprze wotum nieufności, to będzie za PiS
fot. PAP

- Kandydując na premiera stanę się symbolem przejrzystości w polskiej polityce - mówił Gość Radia ZET Grzegorz Schetyna. Szef PO rozmawiał z Konradem Piaseckim o konstruktywnym wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło.

Według szefa Platformy wystawienie premiera technicznego byłoby niepoważne, dlatego - jako lider największej partii opozycyjnej - "musi wziąć na siebie polityczną odpowiedzialność". Podczas rozmowy wielokrotnie podkreślał, że PO nie zgadza się na politykę tabletu, nawiązując tym samym do zachowania Jarosława Kaczyńskiego z czasów wystosowania wotum nieufności przez PiS wobec rządu PO. 

 

Szef Platformy Obywatelskiej zaprzeczył, jakoby składanie wniosku o wotum nieufności przy obecnej arytmetyce sejmowej nie miało sensu. 

-Nic się nie kończy na wniosku o wotum nieufności, tylko wszystko się zaczyna - podkreślił i zaznaczył, że działanie partii ma na celu "ostrą ocenę bardzo złych rządów PiS". 

Zobacz także

Schetyna odniósł się także do scenariusza kooperacji z innymi partiami opozycyjnymi, a także słów Ryszarda Petru, który kandydatury szefa PO na stanowisko premiera nie traktuje poważnie.

Schetyna powiedział we wtorek w Radiu ZET, że jeżeli Petru podejmie decyzję, żeby głosować przeciwko wnioskowi PO o wotum nieufności to znaczy, że będzie głosował za PiS. Jak dodał, "nie ma wrażenia", że posłowie Nowoczesnej i Polacy, którzy głosowali na to ugrupowanie, zaakceptują takie działania Petru.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Pytany, dlaczego to on jest kandydatem na premiera, Schetyna powiedział, że nie chciał się nikim "zasłaniać". - Nie chciałem się chować - zadeklarował. Przyznał jednocześnie, że wniosek PO o wotum nieufności "być może jest skazany na niepowodzenie".

Grzegorz Schetyna powiedział też, że w czasie przedstawiania wniosku o wotum nieufności w Sejmie nie wskaże składu swojego gabinetu. Jak dodał, Platforma oceni rządy PiS i pokaże wizję tego, jak ma wyglądać Polska po przegranej Prawa i Sprawiedliwości.

Konsultacje z innymi partiami opozycyjnymi

Szef PO był pytany też o sens wotum nieufności w sytuacji braku poparcia przez inne partie opozycyjne.

- My ten wniosek złożymy, tylko przeprowadzimy rozmowy z przedstawicielami klubów parlamentarnych partii opozycyjnych - zadeklarował lider PO.

O godzinie 17:00 rozpocznie się w tej sprawie spotkanie z przedstawicielem PSL Markiem Sawickim. Na rozmowach zabraknie przedstawicieli Nowoczesnej. - Nowoczesna nie będzie uczestniczyć we wtorkowym spotkaniu ws. wotum nieufności dla rządu, ponieważ w zaproponowanych przez PO godzinach ma posiedzenie klubu zaplanowane dużo wcześniej - powiedziała Katarzyna Lubnauer. 

RadioZET.pl/KM

C