Schetyna nie ma wątpliwości. "Tusk pozostanie szefem RE"

Redakcja
07.03.2017 20:39
Grzegorz Schetyna
fot. Radio ZET

- Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że mimo oporu Jarosława Kaczyńskiego, Donald Tusk zostanie ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej - powiedział we wtorek wieczorem lider PO Grzegorz Schetyna. Według niego kandydaturę Tuska popierają wszystkie państwa UE, oprócz Polski.

Według lidera PO za kandydaturą Tuska optują wszystkie kraje członkowskie oprócz Polski. - Wszyscy są za przedłużeniem tego mandatu i nikt nie rozumie polskich decyzji - mówił polityk w rozmowie z Polsat News. Podkreślił, że w sprawie przedłużenia kadencji obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej rozmawiał "z tymi, którzy przygotowują tę decyzję".

Na czwartek i piątek w Brukseli zaplanowany jest szczyt UE, na którym ma zapaść decyzja o wyborze szefa Rady Europejskiej na kolejne 2,5 roku. Na początku lutego Donald Tusk, który na swój urząd został wybrany latem 2014 r., zadeklarował chęć kontynuowania dotychczasowej pracy. W sobotę natomiast resort spraw zagranicznych poinformował, że Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PO i b. pełnomocnik rządu ds. integracji europejskiej, jest kandydatem polskiego rządu na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Tego samego dnia Saryusz-Wolski został, na wniosek Schetyny, wykluczony z Platformy.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET
Odnosząc się do kandydatury Saryusz-Wolskiego, Schetyna powiedział, że decyzja byłego już partyjnego kolegi sprawiła mu zawód. - To takie mało honorowe, po tylu latach, kilkunastu latach wspólnej obecności w Platformie, wcześniej przecież on tyle zrobił dla obecności Polski w Europie - powiedział lider PO.

RadioZET.pl/PAP/MaAl