Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Schetyna nie ma wątpliwości. "Tusk pozostanie szefem RE"

07.03.2017 20:39
xxx wiadomosci

- Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że mimo oporu Jarosława Kaczyńskiego, Donald Tusk zostanie ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej - powiedział we wtorek wieczorem lider PO Grzegorz Schetyna. Według niego kandydaturę Tuska popierają wszystkie państwa UE, oprócz Polski.

Grzegorz Schetyna fot. Radio ZET

Według lidera PO za kandydaturą Tuska optują wszystkie kraje członkowskie oprócz Polski. - Wszyscy są za przedłużeniem tego mandatu i nikt nie rozumie polskich decyzji - mówił polityk w rozmowie z Polsat News. Podkreślił, że w sprawie przedłużenia kadencji obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej rozmawiał "z tymi, którzy przygotowują tę decyzję".

Na czwartek i piątek w Brukseli zaplanowany jest szczyt UE, na którym ma zapaść decyzja o wyborze szefa Rady Europejskiej na kolejne 2,5 roku. Na początku lutego Donald Tusk, który na swój urząd został wybrany latem 2014 r., zadeklarował chęć kontynuowania dotychczasowej pracy. W sobotę natomiast resort spraw zagranicznych poinformował, że Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PO i b. pełnomocnik rządu ds. integracji europejskiej, jest kandydatem polskiego rządu na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Tego samego dnia Saryusz-Wolski został, na wniosek Schetyny, wykluczony z Platformy.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET
Odnosząc się do kandydatury Saryusz-Wolskiego, Schetyna powiedział, że decyzja byłego już partyjnego kolegi sprawiła mu zawód. - To takie mało honorowe, po tylu latach, kilkunastu latach wspólnej obecności w Platformie, wcześniej przecież on tyle zrobił dla obecności Polski w Europie - powiedział lider PO.

RadioZET.pl/PAP/MaAl

Oceń