Zamknij

Schetyna: Zrobię wszystko, żeby PiS nie zajmował się samorządem, bo chce go zdemolować

Redakcja
05.04.2018 19:28
Schetyna
fot. Radio ZET

Zrobię wszystko, żeby PiS nie zajmował się samorządem, bo PiS chce zdemolować samorząd - powiedział  w Bydgoszczy przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Wskazał, że samorząd należy wzmacniać, a nie ograniczać.

- PiS zabiera pieniądze, daje więcej kompetencji. Chce zarżnąć finansowo samorząd. To jest droga węgierska, bardzo systematycznie, konsekwentnie prowadzona przez premiera Orbana na Węgrzech i widać w jakim miejscu jest samorząd węgierski - mówił Schetyna na konferencji prasowej.

Lider PO podkreślił, że PO zrobi wszystko żeby uchronić polski samorząd.

- Mówimy o reformie, o PIT  i CIT, który zostaje dla samorządów. Mówimy o likwidacji urzędów wojewódzkich, żeby więcej władzy było na dole, w regionach, w województwach w zarządach województw i sejmikach. Mówimy o nowych zadaniach, ale też pieniądzach, bo nie chcemy samorządu ograniczać, tylko chcemy go wzmacniać - zapewnił.

Zagłosuj

Czy członkowie rządu powinni otrzymywać wysokie premie?

Liczba głosów:

Schetyna powiedział, że po likwidacji urzędów wojewódzkich w takich regionach, jak Kujawsko-Pomorskie i Lubuskie, gdzie istnieje dwustołeczność można by w jednej miejscowości umieścić siedzibę sejmiku jako parlamentu regionalnego, a w drugim - urzędu marszałkowskiego.

Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim urząd wojewódzki mieści się w Bydgoszczy, samorząd w Toruniu, a w przypadku województwa lubuskiego - urząd wojewódzki w Gorzowie, samorząd w Zielonej Górze.

RadioZET.pl/pap/maal