Zamknij

Schronisko apeluje o pomoc. Tylko jednego dnia trafiło tam ponad 40 zwierząt

23.07.2019 15:53
Schronisko w Krakowie apeluje o pomoc. Padł rekord liczby porzuconych psów i kotów
fot. shutterstock.com

Schronisko Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami tylko jednego dnia przyjęło ponad 40 czworonogów. To ofiary wakacyjnych wyjazdów ich opiekunów. Przytulisko apeluje o pomoc, bo boksy są przepełnione, w schronisku trwa remont, a nowych lokatorów wciąż przybywa.

Niechlubny rekord padł w lipcu w schronisku Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Aż 41 czworonogów oddano tam tylko jednego dnia. Pracownicy tego i innych schronisk apelują: nie porzucaj swojego domownika dla wyjazdu na wakacje.

Właściciele psów czy kotów, choć w czasie wakacji zwykle oddają zwierzęta z powodu wyjazdu, zazwyczaj podają pracownikom przytulisk nieprawdziwe powody, chociażby, że dostali alergii, albo psa porzucił ktoś inny, a oni tylko go znaleźli.

– Zdarza się, że pies był dwa, trzy lata temu od nas adoptowany, a ktoś kłamie, że go znalazł – mówi Radiu ZET szefowa schroniska Ciapkowo w Gdyni, Katarzyna Kownacka. Podkreśla przy tym, że akurat w jej placówce takich przypadków na szczęście jest już znacznie mniej. Pomogła edukacja i otwarte rozmowy z właścicielami czworonogów.

Jeśli decydujemy się na posiadanie psa, to albo jedziemy z nim na wakacje do ośrodków, które przyjmują zwierzęta, albo korzystamy z profesjonalnego hotelu. […] Zwierzęta czują to samo, co ludzie, tylko nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Bardzo często tęsknią, wpatrując się w każdego przechodnia.

Mówi Kownacka

Choć schroniska nie mogą odmówić przyjęcia porzucanego psa, ich pracownicy robią wszystko, by przekonać właścicieli do zmiany decyzji. Niestety to nie zawsze się udaje. Krakowskie schronisko przy ul. Rybnej, w którym padł smutny rekord, zmaga się z poważnymi problemami. Każdego dnia do przytuliska trafia kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt zwierzaków, a w placówce trwa remont.

To dlatego krakowskie schronisko apeluje o pomoc i adopcję psów lub kotów. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie lepszych warunków pozostałym zwierzętom. Schronisko zaprasza codziennie od 10.00 do 14.00 i od 15.00 do 17.00.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Radio ZET