Sędziowie ostrzegają przed powrotem do PRL. PiS przekonuje, że jest otwarty na dyskusję [WIDEO]

Redakcja
17.07.2017 16:57
Sędziowie ostrzegają przed powrotem do PRL. PiS przekonuje, że jest otwarty na dyskusję [WIDEO]
fot. Radiozet.pl

Atmosfera jest napięta. Sędziowie i politycy opozycji przekonują, że reforma sądownictwa cofnie nas do PRL. PiS uspokaja, tłumacząc, że tylko jedna kwestia nie podlega dyskusji.

- Czuje się w tej sytuacji jak w Matriksie - stwierdza gorzko Andrzej Rzepliński. W podobnym tonie wypowiada się Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Jak mówi, projekt robi nam podróż w przeszłość, a dokładnie przed 1990 rok.

Według Krystiana Markiewicza, prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", stawka jest bardzo wysoka, a jest nią wolność obywateli. Dariusz Zawistowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa uważa, że odbiera się Polakom prawo dostępu do Sądu Najwyższego.

W szeregach PiS przekonują jednak, że nic takiego się nie dzieje. - Jesteśmy otwarci na dyskusję merytoryczną, natomiast co do istoty ustawy, czyli utworzenia izby dyscyplinarnej, to w tym zakresie stanowisko rządu jest jasne. Co do innych zapisów, to trudno określić, w jakim kształcie ta ustawa opuści parlament - komentuje Jan Maria Jackowski.

RadioZET.pl/maal