Sędziowie stawią czoła Ziobrze. Powołali alternatywny samorząd

Redakcja
21.03.2017 06:56
Sędziowie stawią czoła Ziobrze. Powołali alternatywny samorząd
fot. Flickr

Sędziowie coraz głośniej sprzeciwiają się planom ministra Ziobry, który reformuje Krajową Radę Sądownictwa. Na wczorajszym nadzwyczajnym zebraniu sędziów z całej Polski, powołali swój alternatywny samorząd na trudne czasy.

Sędziowie przygotowali swój projekt zmian w krajowej radzie sądownictwa. Proponują, by - tak jak chce Ziobro - o wyborze członków rady nie decydowali sami sędziowie, ale nie  politycy PiSu. Zamiast tego wyboru dokonywałoby społeczeństwo.

Zagłosuj

Jak oceniasz działania PiS?

Liczba głosów:

Już wiadomo, że ten projekt nie może liczyć na poparcie Ziobry. Dlatego sędziowie próbują walczyć o niezawisłość i niezależność wewnętrznie. Nowy samorząd ma pilnować tego, by sędziowie sami dbali o przestrzeganie konstytucji. Mówiąc wprost - wypowiadają posłuszeństwo Ministrowi i Trybunałowi Konstytucyjnemu w aktualnym składzie.

Zobacz także

Sędziowie na wczorajszym zjeździe głośno sprzeciwili się także kwestionowaniu prawidłowości wyboru pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Nazwali to próbą podważenia autorytetu nie tylko prof. Małgorzaty Gersdorf, ale także samego Sądu Najwyższego.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Radio ZET/JOK/MaAl