Segregujesz śmieci? Zapłacisz więcej. Rząd myśli nad odpowiedzialnością zbiorową

Redakcja
05.10.2018 17:18
Segregujesz śmieci? Zapłacisz więcej. Rząd myśli nad odpowiedzialnością zbiorową
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Za wywóz nieczystości więcej zapłacą i gminy, i mieszkańcy. Znikną też zsypy w blokach – podaje w piątek "Rzeczpospolita".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Segregujesz śmieci?

Liczba głosów:

Rząd chce zmobilizować Polaków do segregacji śmieci - od Nowego Roku będzie obowiązkowa w szerszym zakresie - podaje "Rz".

Gminy i mieszkańcy już protestują. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który już jest po konsultacjach publicznych i wkrótce ma trafić pod obrady rządu.

Jak pisze "Rz", dziś można zadeklarować oddawanie śmieci niepodzielonych - za co płaci się drożej. Wkrótce segregacja będzie obowiązkowa, a służyć ma do niej sześć pojemników: na papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, opakowanie wielomateriałowe i na bioodpady. Za oddawanie odpadów mieszanych mieszkańcy mogą zapłacić karę stanowiącą już nie dwukrotność, ale czterokrotność opłaty. Z bloków mają zniknąć też zsypy.

Zobacz także

Projekt zakłada też, że gdy firma wywożąca śmieci zauważy, że nie są segregowane, poinformuje o tym urząd gminy. Na tej podstawie zostanie naliczona kara. - To będą dotkliwe sankcje i nakładane na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej na cały blok. Zapłacą wszyscy, a nie tylko ten, kto nie sortuje śmieci - powiedział w rozmowie z "Rz" zarządca nieruchomości Jacek Łapiński. 

RadioZET.pl/PAP/DG