Zamknij

Mocne wystąpienie nastolatki w Sejmie. "Nepotyzm szerzący się podczas obecnych rządów"

Redakcja
01.06.2017 18:08
Sejm
fot. You Tube

Młoda posłanka Julia Trojanowska podczas dorocznych obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży ostro skrytykowała działalność rządu PiS w kwestii dekomunizacji ulic i placów miejskich. Zarzuciła władzom, że odrzucając zasłużone dla polskiej historii postacie, promują nepotyzm.

Jak co roku 1 czerwca zebrał się Sejm Dzieci i Młodzieży. W tym roku tematem obrad było kontrowersyjne hasło "dekomunizacja przestrzeni publicznej". Pomimo starannej selekcji personalnej ze strony władz, nie zabrakło posłów i posłanek, którzy krytycznie spoglądaliby na działania rządu w tym zakresie. 

Największe wrażenie wywołało emocjonalne wystąpienie Julii Trojanowskiej. Młoda parlamentarzystka w swoim przemówieniu skrytykowała Prawo i Sprawiedliwość za to, że w kwestii dekomunizacji ulic i placów posuwa się za daleko i że spycha w niepamięć zasłużone postacie, promując jednocześnie polityków PiS-u i ich krewnych.

- Rezygnujemy z postaci takich jak Adam Rapacki, Adolf Warski czy chociażby Franciszek Zubrzycki - rozpoczęła. – Ulice będą nosiły najpierw nazwiska krewnych prezesa, a następnie jego samego. Kontrowersyjny i oburzający jest fakt, że jedna z ulic w Starachowicach nosi imię Jadwigi Kaczyńskiej, matki naszego prezesa - perorowała. Jej zdaniem, "działania takie potwierdzają tylko nepotyzm szerzący się podczas obecnych rządów".

– Uważam, że ulice powinny być nazwane na cześć osób wybitnych, szczególnych, ponadprzeciętnych, które czymś ważnym zasłużyły się dla naszego państwa. Uważam, że - z całym szacunkiem dla pani Jadwigi - urodzenie dzieci i wychowanie ich w duchu poglądów prawicowych osiągnięciem wybitnym na pewno nie jest – powiedziała, wywołując aplauz wśród części zgromadzonych na sali plenarnej młodych parlamentarzystów.

- Na sam koniec chciałabym złożyć najserdeczniejsze wyrazy współczucia współpracownikom pana Kaczyńskiego i Macierewicza. Wolność! Równość! Demokracja!- zakończyła, po czym na sali rozległy się kolejne okrzyki "Demokracja!".

Emocjonalne wystąpienie nastolatki nie pozostało bez echa w sieci:

Sejm Dzieci i Młodzieży to coroczna inicjatywa propagująca wiedzę o parlamentaryzmie i społeczeństwie wśród młodzieży. Ma w zamierzeniu kształtować postawy obywatelskie, uświadamiać, a także aktywizować młodych do działania, zwłaszcza w przestrzeniach lokalnych.

RadioZET.pl/Newsweek/MP

Modne i wygodne bluzki damskie