Sejm kupi nowe wyświetacze do głosowania. Będą kosztować...2 mln złotych

Redakcja
08.08.2018 17:53
Sejm
fot. Maciej Luczniewski/East News

Sejm chce wydać aż 2 mln złotych na nowe tablice prezentujące wyniki głosowania - informuje "Rzeczpospolita", zastanawiając się czy na ten cel potrzeba aż tyle pieniędzy.

"Zakup wyświetlaczy formatowych" - ta pozycja znalazła się wśród wydatków obejmujących budżet Kancelarii Sejmu na rok 2019. Sprawa była omawiana podczas posiedzenia Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

– Widząc tak wysoką kwotę, pomyślałem, że Kancelaria chce kupić kilkadziesiąt urządzeń, być może na potrzeby nowego budynku dla komisji sejmowych. Zapytałem szefową Kancelarii Sejmu o liczbę wyświetlaczy, a gdy udzieliła odpowiedzi, wszystkich nas zamurowało – mówi „Rzeczpospolitej" poseł PO Tomasz Głogowski, uczestnik obrad.

Ogromne pieniądze

O ile zasadność zakupu tych urządzeń wydaje się oczywisty (według pracowników KS są już stare i coraz częściej szwankują), o tyle aż tak wysokie koszty wydają się trudne do zrozumienia.

Zobacz także

Dziennikarz "Rz" przeprowadził research sklepów internetowych, z którego wynika, że jeden taki ekran kosztuje zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych (choć zdarzają się też modele przekraczające 100 tys. zł). Czyli łączna kwota powinna wynosić maksymalnie niewiele ponad 200 tysięcy złotych - dziesięć razy mniej niż wynika z kosztorysu Kancelarii Sejmu.

– Nie sądzę, by taki ekran musiał posiadać wyszukane funkcje. W praktyce chodzi o zakup czegoś, co rozmiarem przekracza największe telewizory – twierdzi poseł Głogowski.

CIS odpowiada

Redakcja wysłała maila z pytaniami do Centrum Informacyjnego Sejmu. „Prace nad projektem budżetu Kancelarii Sejmu na 2019 roku są dopiero na wstępnym etapie. Szerszy komentarz będzie możliwy po tym, jak projekt stanie się częścią ustawy budżetowej" - informuje CIS

„Kancelaria Sejmu wybierze rozwiązanie najtańsze spośród spełniających wymogi techniczne, a dotychczas użytkowane wyświetlacze po ich demontażu z sali obrad będą nadal wykorzystywane przez Kancelarię Sejmu w miejscach nieco mniej newralgicznych: do wsparcia prac komisji sejmowych" - to dalsza część treści odpowiedzi. 

Regularna wymiana

CIS poinformowało również, że urządzenia, z których obecnie korzystają posłowie, eksploatowane są o 8 lat. Wymiana jest więc niezbędna, gdyż po tak długim okresie ryzyko awarii wzrasta.

Pisze o tym także "Rzeczpospolita", przypominając, że poprzednio nowe ekranu montowano w podobnym odstępie czasowym - w 2002 i 2010 roku. Za drugim razem wykorzystano nowoczesną technologię plazmową. 

Zobacz także

"Z naszych informacji wynika, że głównym problemem jest charakterystyczny dla monitorów plazmowych efekt wypalania się ekranów w miejscach, gdzie statystyczne elementy wyświetlane są przez dłuższy czas" - czytamy w dzienniku.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/MP