Zamknij

Premier: dzięki Szyszce pakiet klimatyczny uwzględnia charakter polskiej gospodarki

Redakcja
23.03.2017 17:02
Premier: dzięki Szyszce pakiet klimatyczny uwzględnia charakter polskiej gospodarki
fot. PAP

Czwartek w Sejmie upływa pod znakiem debaty nad odwołaniem Jana Szyszki ze stanowiska ministra środowiska. Domaga się tego opozycja, przede wszystkim PO, Nowoczesna i PSL. PiS broni Szyszki. - Dziś kłamliwie alarmujecie, że lasy są zagrożone, a tak naprawdę wiecie, że nowe przepisy dotyczą tylko prywatnych działek i prawa Polaków do decydowania o tym, co dzieje się w ich ogródkach; to "fake news - mówiła premier Beata Szydło ww Sejmie.

Wniosek o odwołanie Jana Szyszki ze stanowiska ministra środowiska poprze Nowoczesna, co zapowiedziała Katarzyna Lubnauer. 

Zagłosuj

Jan Szyszko to dobry minister?

Liczba głosów:

Posłanka mówiła o "grzechach głównych" Szyszki. W tym kontekście wskazała na degradację Puszczy Białowieskiej. - W marcu 2016 r. roku minister zarządził zwiększenie wycinki puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wskazywali, że w wyniku tej decyzji Puszcza Białowieska może zostać zniszczona i zmienić się w plantację drzew - powiedziała. 

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele PSL. 

- Ostatnie półtora roku aktywności pana Jana Szyszki w resorcie ochrony środowiska w istocie nie ma wiele wspólnego z tą szlachetną ideą - powiedział Piotr Zgorzelski, poseł PSL.

Przekonywał, że najważniejsze ustawy dot. ochrony środowiska powstają w innych resortach, a "w najlepszym razie" jako inicjatywa poselska. Zgorzewski oskarżał też Szyszkę, że "prowadzi do zagłady polski model łowiectwa".

W czwartek w Sejmie ministra Szyszkę broniła premier Szydło.

Według niej, w ciągu ostatnich 10 lat tylko w Warszawie wycięto ponad 230 tys. drzew "za zgodą samorządu rządzonego przez PO". - Nie słyszeliśmy wtedy protestów Hanny Gronkiewicz-Waltz, która się na te wycinki zgadzała, ani innych polityków PO. Doszło nawet do tak kuriozalnych przypadków, że w ramach reprywatyzacji w ręce prywatne oddawano nie tylko kamienice, ale również skwery i parki - mówiła szefowa rządu.

Podobne sytuacje - wskazywała premier - działy się także w innych miastach.

- Nie oburzaliście się wtedy na decydentów własnej partii, wtedy łamanie prawa i ewidentne przekręty były na porządku dziennym i nie przeszkadzało wam to. To cała wasza hipokryzja - mówiła dalej zwracając się do posłów PO.

- Dziś kłamliwie alarmujecie, że lasy są zagrożone, a tak naprawdę wiecie, że nowe przepisy dotyczą tylko prywatnych działek i prawa Polaków do decydowania o tym, co dzieje się w ich ogródkach, doskonale wiecie, że Polska jest liderem zalesiania, że jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów - dodała Szydło. 

Podkreśliła, że minister środowiska jest cenionym w świecie specjalistą. - Jego ciężka praca doprowadziła do tego, że konkluzje szczytu klimatycznego w Paryżu w 2016 r. zakończyły się sukcesem Polski - powiedziała Szydło. Dodała, że na wniosek polskiego rządu wpisano, że polityka klimatyczna musi uwzględniać specyfikę poszczególnych gospodarek.

RadioZET.pl/KM