Zamknij

Sejm przeciw obniżeniu stawek VAT. Kukiz grzmi: Oto "polityka prorodzinna" w wykonaniu PiS

Redakcja
07.06.2018 21:39
Paweł Kukiz
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu cztery projekty ustaw, dotyczące stawek VAT, zgłoszone przez kluby opozycyjne. - Oto "polityka prorodzinna" w wykonaniu PiS i ich sojuszników z PO - skomentował na Facebooku Paweł Kukiz. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Projekty te proponowały m.in. powrót do podstawowych stawek VAT 22 i 7 proc., w miejsce obowiązujących 23 i 8 proc., zrównywały stawki tego podatku na produkty żywnościowe, a także zakładały obniżenie stawki VAT na ubranka dziecięce.

Wniosek o ich odrzucenie złożył klub PiS, przekonując, że byłyby zbyt kosztowne dla budżetu, mogłyby też być sprzeczne z prawem europejskim.

Obniżenie stawek VAT 

Za odrzuceniem projektu klubu PO, proponującego ujednolicenie stawki podatku VAT na szeroko rozumiane artykuły żywnościowe i owoce, było 232 posłów, przeciw 201, nikt się nie wstrzymał.

Zobacz także

Za odrzuceniem projektu klubu Kukiz'15, zakładającego obniżenie stawki VAT na odzież, dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce z obecnej 23 proc. do stawki 5 proc., było 226 posłów, przeciw było 98, 108 się wstrzymało.

''PiS (z pomocą PO) odrzucił właśnie projekt Kukiz'15 obniżający do 5% podatek VAT na ubranka i buty dziecięce. Taka ciekawostka - podatek VAT na trumny wynosi 8% natomiast na dziecięcy wózek - 23% '' - skomentował głosowanie na Facebooku Paweł Kukiz

Odrzucenie w pierwszym czytaniu drugiego projektu klubu Kukiz'15, zakładającego powrót do podstawowych stawek VAT 7 i 22 proc. (podwyższonych od 1 stycznia 2011 roku do 8 i 23 proc. i mających obowiązywać do końca 2018 roku) poparło 228 posłów, przeciw było 205, dwóch się wstrzymało.

Za odrzuceniem takiego samego projektu klubu Nowoczesna było 230 posłów, przeciw było 202, nikt się nie wstrzymał.

RadioZET.pl/PAP/DG