Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności dla rządu

Redakcja
14.12.2018 22:51
Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności dla rządu
fot. PAP

233 posłów posłów zagłosowało za odrzuceniem wniosku Platformy Obywatelskiej w sprawie udzielenia rządowi Mateusza Morawieckiego wotum nieufności. Wniosek PO poparło 163 posłów, a wstrzymało się 20.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

- Rozliczymy was z każdej złotówki, każdego przestępstwa, z każdej niegodziwości, nie upiecze się wam - podkreślił w piątek lider PO Grzegorz Schetyna zwracając się do rządzących.

Sejm debatował nad wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Mateusza Morawieckiego. Zgłoszonym przez Platformę kandydatem na premiera był jej lider Grzegorz Schetyna.

Zobacz także

Schetyna podczas wystąpienia zapewnił, że kiedy PO dojdzie do władzy to przebuduje system podatkowy tak, by podatki oraz składki na ZUS i NFZ nie przekroczyły łącznie 35 proc. zarobków Polaków. "Po drugie każdy, kto pracuje i zarabia mniej niż dwukrotność płacy minimalnej, otrzyma dodatkowe wsparcie, w przypadku osób zarabiających minimalne wynagrodzenie ta pomoc wyniesie 500 złotych miesięcznie, do kieszeni ciężko pracujących obywateli trafi blisko 300 miliardów złotych, (czyli - PAP) o 1/3 więcej, niż z programu 500 plus" - mówił Schetyna.

Zdaniem lidera PO, jego ugrupowanie w każdym obszarze państwa, w każdym elemencie życia Polaków, ma plany naprawy i rozwoju. "Gotowi jesteśmy, aby z pokorą wziąć się do ciężkiej pracy dla Polski, bo wierzymy, że Polska ma przyszłość" - podkreślił Schetyna.

Zobacz także

"Oprócz tego wszystkiego co zrobimy dla Polski, dla Polek i Polaków rozliczymy was, rozliczymy PiS z każdej złotówki, z każdego przestępstwa, z każdej niegodziwości. Nie upiecze się każdemu z was, ale na razie wnoszę o dymisje prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, gdyby miał cień honoru podałby się do dymisji od razu" - oświadczył lider PO.

Morawiecki: Dotrzymaliśmy słowa!

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jego rząd dalej "będzie reformować wymiar sprawiedliwości"; mówił też o tym, jak ważne dla jego ekipy jest "przywrócenie elementarnej sprawiedliwości społecznej i przywrócenie sterowności polskiej polityce zagranicznej". Premier podkreślił, że jego rząd kieruje się w swoich działaniach polskim interesem narodowym.

"Wspólnym mianownikiem naszych wszystkich działań jest wiarygodność. Obiecaliśmy niższy wiek emerytalny - dotrzymaliśmy słowa. Szanowni państwo: obiecaliśmy 500 plus na każde drugie dziecko i kolejne, dotrzymaliśmy słowa? Dotrzymaliśmy. Dotrzymaliśmy słowa. I podobnie dotrzymujemy słowa w naszych innych działaniach" - powiedział Morawiecki. 

RadioZET.pl/PAP/BM