Zamknij

Nowe zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych. Sejm poparł zmianę ustawy

21.01.2021 19:19
Przejście dla pieszych, Sejm poparł zmianę Prawa o ruchu drogowym
fot. East News

Sejm uchwalił ważną nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Nowe prawo zakłada pierwszeństwo pieszych również zamierzających wejść na pasy, zakazuje też tzw. „jazdy na zderzak”. Zgodnie z nowymi przepisami pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu. Zmiany w prawie drogowym wejdą w życie dopiero 1 czerwca, z uwagi na potrzebną w temacie kampanię edukacyjną i informacyjną.

Sejm przegłosował nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym.  Zmiany poparło 423 posłów, 22 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Posłowie poparli też poprawkę klubu PiS, by zmiany weszły w życie dopiero za kilka miesięcy, od 1 czerwca.

W sprawie noweli do Sejmu trafiły aż trzy projekty, dwa poselskie klubów opozycji (KO i Lewicy) oraz jeden rządowy, konkretnie Ministerstwa Infrastruktury. Bazą do prac posłów był projekt rządowy.

Piesi z pierwszeństwem przed wejściem na pasy. Sejm przyjął nowelę ustawy

Rządzący zgodzili się na wydłużenie vacatio legis, czyli czasu na wejście zmian w życie. Wskazano, że 1 czerwca będzie właściwą datą, ze względu na konieczność przeprowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat wprowadzanych zmian. "Jesteśmy w fazie końcowej realizacji materiałów kampanijnych" - mówił dyrektor Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik.

Nowela zakłada, że piesi będą mieli pierwszeństwo nie tylko wtedy, gdy już są na pasach, ale i stojąc tuż przed nimi. "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście" – zakłada nowela ustawy.

Zobacz także

Nowe prawo zakłada, że pieszy już znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a z kolei pieszy dopiero na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. W uzasadnieniu zmian powołano się m.in. na badanie dotyczące relacji pieszy-kierowca z 2018 r. Wynika z niego, że 64 proc. pieszych z dużych miast i 81 proc. pieszych z małych miejscowości stwierdziło, że największym problemem ich bezpieczeństwa jest fakt, że kierowcy nie zatrzymują się, aby pieszy mógł bezpiecznie przejść przez jezdnię.

Nowela zakłada też zakaz korzystania z telefonów lub smartfonów przez pieszych podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko.

Koniec z jazdą „na zderzak”. Nowe prawo wyznacza minimalne odstępy

Zmiany wprowadzają także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, zwane popularnie jazdą „na zderzak”. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem jest jedynie manewr wyprzedzania.

"To właśnie na drogach ekspresowych i autostradach, jak wynika ze statystyk, niezachowanie odległości między pojazdami jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2019 r. z tego powodu tylko na autostradach doszło do 94 wypadków, w których zginęło 13 osób, a ranne zostały 143 osoby" - napisano.

RadioZET.pl/PAP