Sejm uchwalił ustawę tworzącą tzw. sieć szpitali

Redakcja
23.03.2017 22:30
Sejm uchwalił ustawę tworzącą tzw. sieć szpitali
fot. PAP

Kompleksowe leczenie poszpitalne z niemal natychmiastowym dostępem do specjalistów i rehabilitantów. To zakłada przyjęty projekt ustawy o sieci szpitali. Do sieci trafią te kliniki, które są istotne dla bezpieczeństwa pacjentów. Te mają mieć zapewnione finansowanie. 

Sala sejmowa była podzielona niemal po równo. Głosowało 430-tu posłów, a różnica zdań wynosiła 20 głosów. Część posłów przyznawała, że szczegółów projektu nie zna; inni mówili - że nawet nie wiedzą czy w tej sprawie dziś odbędzie się głosowanie. Drugie, ostatnie czytanie projektu także odbyło się w czwartek. Odrzucono wszystkie wnioski opozycji.

Zagłosuj

Czy sieć szpitali poprawi sytuację służby zdrowia?

Liczba głosów:

-Nie wiadomo kto będzie decydował o tym, które szpitale znajdą się w sieci. Nie będzie kontraktowania beda ryczatly. Szykują się makabrycznie skomplikowane wzory i mam wrazenie, że matematycy zrobili psikusa panu ministrowi -  komentuje premier i była minister zdrowia Ewa Kopacz. Ustawa zakłada, że w sieci znajdą się te szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ, i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy. Teraz ustawa trafiła do Senatu. 

Projektu bronił oczywiście minister Radziwiłł.

- Sieć ma zapobiec temu, że publiczne, ważne dla nas wszystkich szpitale, dzisiaj muszą konkurować w bratobójczej, toksycznej konkurencji z tymi, którzy po prostu robią interesy w służbie zdrowia" - powiedział minister. - Ta ustawa stabilizuje sytuację szpitali, a przez to zabezpiecza interesy pacjentów - przekonywał.

Za przyjęciem ustawy o sieci szpitali głosowało 230 posłów. Przeciw było 209. Wstrzymało się pięciu posłów.

RadioZET.pl/rokl, KM