Zamknij

Kolejny problem Gawłowskiego. Sejm wstrzymał wypłacanie mu pensji [News Radia ZET]

Redakcja
28.06.2018 07:17
Gawłowski
fot. PAP

Sejm wstrzymał przebywającemu w areszcie posłowi Stanisławowi Gawłowskiemu wypłacanie uposażenia i diety poselskiej. Marszałek Sejmu płaci jednak rachunki za działalność biura poselskiego posła PO. Przewodniczący klubu Sławomir Neumann wysłał do marszałka pismo z pytaniem, na jakiej podstawie Gawłowski nie dostaje pieniędzy, skoro nie stracił mandatu – ustaliło Radio ZET.

Co na to Marek Kuchciński? Marszałek przysłał opinię prawną Biura Analiz Sejmowych, z której wynika, że problem ten został już rozstrzygnięty ponad 10 lat temu po aresztowaniu posła SLD Andrzeja Pęczaka.

Wtedy do Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dodano artykuł 5a. Mówi on, że w czasie pozbawienia wolności poseł nie wykonuje swoich praw i obowiązków. To znaczy, że nie pracuje w ławach sejmowych, ale i nie dostaje uposażenia.

Co z pieniędzmi Gawłowskiego?

Gawłowski nie dostaje więc pieniędzy od połowy kwietnia, kiedy trafił do aresztu. Działają jednak jego biura w Koszalinie, Darłowie i Szczecinku. Pracownicy otrzymują pensje bezpośrednio z Sejmu, a na ulicę Wiejską wysyłają do opłacenia wszystkie faktury za prąd i czynsz.

Zobacz także

Jeżeli areszt Gawłowskiego będzie trwał dłużej, w Platformie jest przygotowany specjalny fundusz, z którego można wypłacać posłowi pomoc finansową.

Czego dotyczy sprawa?

Przypomnijmy, że do sądu najprawdopodobniej w czwartek trafi wniosek prokuratury o przedłużenie na kolejne trzy miesiące aresztu podejrzanemu o korupcję posłowi PO. Sąd musi rozpatrzyć go do połowy lipca, ponieważ wówczas kończy się okres pierwszych trzech miesięcy aresztu.

Stanisław Gawłowski przebywa w areszcie od połowy kwietnia. Prokuratorzy Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie postawili mu pięć zarzutów. Trzy z nich związane są z korupcją i z tzw. aferą melioracyjną.

Chodzi o nieprawidłowości przy realizacji co najmniej 105 inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

RadioZET.pl/MaG/MP