Zamknij

Zgoda w Sejmie. Wszystkie kluby za opłacaniem mandatów kartą

Redakcja
05.07.2017 13:57
Zgoda w Sejmie. Wszystkie kluby za opłacaniem mandatów kartą
fot. PAP

Wszystkie klubu poparły projekt nowelizacji pozwalający płacić mandaty karta płatniczą. Takie rozwiązanie zapisano w projekcie noweli Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

W środę w Sejmie odbyło się czytanie sprawozdania Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach o rządowym projekcie noweli. Projekt zmian poparły wszystkie kluby.

Zobacz także

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński poinformował, że w pierwszym etapie policja zostanie wyposażona w 2000 terminali płatniczych. Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Na osoby stale zamieszkujące w Polsce nakładane są dwa pierwsze, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy - często wiąże się to z koniecznością opłaty na poczcie. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, odnosi się jedynie do cudzoziemców.

Jak wskazuje MSWiA, przygotowywane zmiany będą miały szczególne znaczenie właśnie dla nich. Obecnie policjanci nakładając mandat na sprawców przebywających jedynie czasowo w Polsce, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu.

RadioZET.pl/pap/maal