Zamknij

W Sejmie odsłonięto tablicę Lecha Kaczyńskiego. „Służył ojczyźnie do końca”

Redakcja
09.04.2018 13:08
Sejm
fot. PAP

Prezydent Lech Kaczyński przez całe swe polityczne życie zabiegał o Polskę silną, suwerenną, solidarną, taką, w której wszyscy są równo traktowani, w której zwycięża uczciwość i w której nie ma miejsca na cynizm i draństwo — powiedział w poniedziałek w Sejmie prezydent Andrzej Duda.

W Sejmie z udziałem prezydenta, a także m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Prezydent: Lech Kaczyński służył ojczyźnie do końca

Andrzej Duda podkreślił, że odsłonięcie tablicy to ważny moment dla całego polskiego parlamentu, a także dla Polski, dla przyszłości Rzeczypospolitej, o którą to przyszłość „z tak wielką troską przez całe swoje polityczne życie zabiegał pan prezydent prof. Lech Kaczyński”.

Jak mówił, Lecha Kaczyński, pełniąc na przestrzeni życia różnorakie funkcje państwowe, zabiegał nieustannie, niestrudzenie o „budowanie Polski silnej, suwerennej, solidarnej, takiej, w której wszyscy są równo traktowani, w której zwyciężać ma uczciwość i nie ma miejsca dla cynizmu i draństwa”.

— Taką Polskę właśnie każdego dnia swojej służby dla Rzeczypospolitej budował pan prezydent — podkreślił. Jak zaznaczył, na tablicy odsłanianej w poniedziałek widnieje napis: „zginął w służbie ojczyźnie 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem”.

Prezydent podkreślił, że Lech Kaczyński „służył ojczyźnie do końca”. — Ta tablica będzie, wierzę w to, po wsze czasy świadectwem służby dla Polski naszego pana prezydenta. Mam nadzieję, że z tej tablicy będzie także patrzył na coraz silniejszą, coraz piękniejszą Rzeczpospolitą, taką, o jaką walczył i o jakiej marzył — powiedział.

W Senacie również powstanie podobna tablica

Tablica znajduje się w hallu przy głównym wejściu do Sejmu, na ścianie po prawej stronie schodów prowadzących do Sali Posiedzeń. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski już zapowiedział, że podobna tablica powstanie w siedzibie izby wyższej polskiego parlamentu.

Zobacz także

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w katastrofie samolotu Tu-154M wiozącego polską delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka, politycy, wojskowi, duchowni, kombatanci i przedstawiciele Rodzin Katyńskich.

RadioZET.pl/PAP/MP