Zamknij

Rodzice niepełnosprawnych chcą dymisji Rafalskiej. Czują się oszukani

Redakcja
24.04.2018 08:48
Sejm
fot. PAP

Protestujący rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych domagają się dymisji minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Stanowisko ich zdaniem powinien stracić też jej zastępca Krzysztof Michałkiewicz. Z kolei na wtorek zaplanowane jest spotkanie przedstawiciela protestujących z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Protestujący chcą dymisji Elżbiety Rafalskiej, ponieważ czują się oszukani. Ostatnie spotkanie z panią minister trafiało 15 minut i zakończyło się niczym. To, jak mówią protestujący, pokazuje prawdziwą twarz obecnej władzy, co jeszcze bardziej zmobilizowało ich do dalszego protestu. Liczą teraz na prezydenta Andrzeja Dudę, który według opiekunów powinien przestawić projekt ustawy.

Zobacz także

Jednak sam Duda podczas spotkanie w Sejmie powiedział, że to sprawa techniczna czy ustawa będzie rządowa czy prezydencka - ważne, żeby spełnić postulaty niepełnosprawnych. Przypomnijmy, że protestujący - którzy przebywają w budynku parlamentu już od tygodnia - czekają, aż zostaną spełnione ich dwa postulaty: wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego i zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS-u.

Spotkanie z RPO

Oprócz tego, na wtorek zaplanowane jest spotkanie przedstawiciela rodzin osób niepełnosprawnych z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Te rozmowy zapewne nie przyniosą wymiernych rezultatów, ale mogą ponaglić rząd, żeby szybciej opracował projekt ustawy, która pomoże niepełnosprawnym. Zapisy mają być gotowe za około dwa tygodnie, tak, aby ustawa trafiła pod obrady na najbliższym posiedzeniu sejmu w maju.

Zobacz także

Zastępczyni rzecznika odwiedziła w Sejmie protestujących rodziców oraz dzieci osób niepełnosprawnych i powiedziała, że ich postulaty powinny być już dawno spełnione. Rzecznik występował już wcześniej w tej sprawie do wielu instytucji, ale bezskutecznie.

RadioZET.pl/DaW/