Zamknij

„Koniec tych bzdur”. Ostra wymiana zdań podczas komisji Amber Gold

Redakcja
18.07.2018 15:38
Sejm. Spięcie między Rostowskim a Wassermann na komisji Amber Gold
fot. PAP/Rafał Guz

Podczas przesłuchania byłego ministra finansów Jacka Vincenta Rostowskiego przed komisją śledczą do spraw Amber Gold doszło do ostrej wymiany zdań z posłanką PiS Małgorzatą Wassermann. Przewodnicząca komisji również spięła się z prof. Markiem Chmajem, reprezentującym Rostowskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wielogodzinne przesłuchanie ministra finansów w czasach rządów koalicji PO-PSL dotyczyło jego wiedzy na temat piramidy finansowej. Rostowski sugerował przewodniczącej komisji Wassermann, że ona błędnie zakładała opieszałość służb w sprawie Amber Gold.

Zobacz także

– Fundamentalny błąd w pani tezie jest następujący: pani zakłada, że piramida Amber Gold upadłaby szybciej, gdyby urzędy skarbowe, służby skarbowe bardziej konsekwentnie egzekwowały powinności papierowe, albo nawet finansowe, od Amber Gold – podkreślił Rostowski.

– Zakładacie, że takie działanie ze strony urzędów skarbowych, jakkolwiek by nie było naganne i jakkolwiek by nie było niesłuszne, to prawidłowe działanie doprowadziłoby do szybszego ukrócenia piramidy. Obawiam się, że mogło być dokładnie odwrotnie – mówił Rostowski.

W tym momencie wywód byłego ministra finansów przerwała przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann. – Koniec tych bzdur. Przechodzimy do pytań – odpowiedziała.

Doszło również do utarczki słownej między Wassermann a prof. Markiem Chmajem, reprezentującym Rostowskiego.

Zobacz także

– Przypominam pani przewodniczącej, że składała pani ślubowanie poselskie na podstawie artykułu 104 (konstytucji RP) i zobowiązała się do przestrzegania konstytucji i obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej – mówił prawnik do posłanki PiS.

– Gdzie pan był, jak było 17 członków Trybunału Konstytucyjnego? Nie widziałam, żeby pan chodził do TVN czy gdziekolwiek indziej i mówił o tym: „szanowano Platformo, z którą się czuję tak bardzo związany, łamiecie konstytucję wprost”. Koniec tematu – odpowiedziała Wassermann.

„Zobaczymy, jak te wasze kłamstwa zostaną obnażone”

W pewnym momencie posłanka zapytała prof. Chmaja, „czy się dobrze bawi”. Prawnik się odwołał od zadania tego pytania, a komisja je uchyliła.

Wassermann zasugerowała również, że Rostowski zostanie przesłuchany także przed nową sejmową komisją śledczą ds. wyłudzeń podatku VAT. – Na tą to dopiero czekam z wielką antycypacją. Wtedy to zobaczymy, jak te wasze kłamstwa zostaną obnażone – odpowiedział były minister finansów. – Jest pan wyjątkowo źle wychowany – dodała Wassermann.

Amber Gold powstała na początku 2009 roku i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Spółka ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 roku, a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Według ustaleń w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD