Zamknij

Wiec poparcia dla protestujących w Sejmie. "Oddajcie nagrody niepełnosprawnym, to im się należy"

Redakcja
27.04.2018 21:23
Protest
fot. Facebook/Gazeta.pl

"Popieramy protest rodziców", "Otwórzcie serca dla niepełnosprawnych" - pod takimi m.in. hasłami odbyła się w piątek pikieta przed Sejmem. Trwające od południa wydarzenie zgromadziło osoby wspierające rodziców i opiekunów niepełnosprawnych, którzy 10. dzień protestują w budynku parlamentu.

Przed wjazdem na teren Sejmu umieszczono duży transparent z napisem: "Popieramy strajk okupacyjny rodziców osób z niepełnosprawnościami". Na mniejszych transparentach widać było hasła: "Jesteśmy za rządem, czy rząd jest za niepełnosprawnymi?", "Pomóżcie matkom, które zajmują się nami 24 godziny na dobę", "Żądamy ochrony życia narodzonego", "Dlaczego odpychacie niepełnosprawnych w objęcia totalnej opozycji", "Oddajcie nagrody niepełnosprawnym, to im się należy", "Czy wasze rozmodlenie jest tylko na pokaz?" oraz "Brak empatii to prawdziwe kalectwo", czy "Realizujcie postulaty, dacie radę".

Zgromadzeni dziękowali protestującym w Sejmie, krzycząc: "Jesteśmy z wami", "Super matki". Liczba protestujących zmieniała się  w ciągu dnia i wynosiła od kilkudziesięciu do ok. kilkuset osób w kulminacyjnym momencie.Organizatorem zgromadzenia był m.in. warszawski Strajk Kobiet. Wśród protestujących widać było m.in. Adriana Zandberga z partii Razem i b.lidera KOD Mateusza Kijowskiego, na demonstracji nie były natomiast widoczne emblematy partyjne.

Protest rodziców osób niepełnosprawnych

Rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami protestują w Sejmie od 18 kwietnia. Oprócz zrównania renty socjalnej z minimalną rentą ZUS-owską domagają się m.in. wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego.

Zobacz także

Kilkakrotnie z protestującymi spotkała się już minister rodziny Elżbieta Rafalska. Ostatnia rozmowa odbyła się w czwartek wieczorem. Kolejną zaplanowano jeszcze w piątek. W ubiegłym tygodniu z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych i ich podopiecznymi spotkał się prezydent Andrzej Duda, a później premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Złożyłaby się na niego danina, pochodząca od osób najlepiej zarabiających.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Dr Sylwia Spurek, zastępczyni RPO o proteście w Sejmie: liczymy na większą empatię ze strony rządu

TVP Info o proteście przed Sejmem: „przeciwko organizacjom osób niepełnosprawnych”

RadioZET.pl/PAP/MP