Zamknij

Starcia pod Sejmem. Są zatrzymani i ranni policjanci [WIDEO]

Redakcja
20.07.2018 20:35
Sejm. Zatrzymani po protestach. Ranni policjanci
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER/East News

Podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem doszło do przepychanek manifestantów z policjantami. Mundurowi zatrzymali kilka osób, protestujących przeciwko nowelizacji ustawy o sądach. Pikiety w obronie sądownictwa odbywają się na ul. Wiejskiej od 18 lipca.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W piątek przed Sejmem zebrali się manifestanci protestujący przeciwko nowelizacji ustaw o sądach. Wieczorem, kilkoro z nich zaczęło kopać barierki oddzielające teren Sejmu od ulicy. Po kilku minutach takich osób było więcej. Protestujący, po pewnym czasie, próbowali sforsować bariery i przedostać się na teren Sejmu.

Zobacz także

Wówczas kordon policji odsunął manifestujących na drugą stronę ulicy. Po chwili z tłumu mundurowi zostały zabrali kilka osób.

Jak poinformował rzecznik stołecznej policji kom. Sylwester Marczak podczas zajść dwóch funkcjonariuszy odniosło obrażenia. Jeden wymagał pomocy medycznej.

Zobacz także

Zupełnie inaczej całe zdarzenie relacjonują jego bezpośredni uczestnicy. - Podeszliśmy tuż obok barierek, co nie spodobało się policjantom i zaczęli nas odpychać - powiedział Sebastian, który brał udział w piątkowym proteście pod Sejmem.

Potwierdził, że część demonstrantów kopała w barierki, ale interwencja policji była zbyt brutalna. Zdaniem Sebastiana funkcjonariusze podjęli próbę przepchnięcia protestujących na drugą stronę ulicy. - Jeden z policjantów zahaczył o megafon mojego przyjaciela i uderzył w policzek drugiego policjanta, co spowodowało niedużą ranę wielkości centymetra - powiedział Sebastian.

Zdaniem świadka wydarzeń zatrzymane osoby zostały przewiezione na komisariat przy ul. Wilczej, a dwie osoby aresztowane trafiły do szpitala z powodu odniesionych ran.

Sejm uchwalił w piątek po południu, przygotowaną przez PiS, nowelizację ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Wprowadza ona m.in. zmiany procedur wyboru I prezesa SN. Dotyczy też kwestii obsady stanowisk w tym sądzie.

Od środy przed Sejmem m.in. Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet i Komitet Obrony Demokracji organizowali demonstracje.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD