Błaszczak zostaje na stanowisku. Komisja przeciw odwołaniu ministra

04.07.2017 21:07

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych negatywnie zaopiniowała we wtorek wniosek Platformy Obywatelskiej o odwołanie Mariusza Błaszczaka z funkcji ministra spraw wewnętrznych i administracji. Teraz wnioskiem zajmie się na plenarnym posiedzeniu Sejm, co zaplanowane jest na środę.

Błaszczak zostaje na stanowisku. Komisja przeciw odwołaniu ministra fot. East News

Za negatywnym zaopiniowaniem wniosku opowiedziało się 19 posłów komisji. 12 było za opinią pozytywną - odwołaniem Błaszczaka.

Wcześniej komisja odrzuciła kilka wniosków zgłoszonych przez posłów opozycji - m.in. o przerwę do czasu przybycia na posiedzenie komisji szefa MSWiA. - To lekceważenie komisji i tchórzostwo ministra Błaszczaka - powiedział Marek Wójcik (PO), który miał przedstawić wniosek. - Nie widzę dziś potrzeby uzasadnienia tego wniosku - dodał.

Szef komisji Arkadiusz Czartoryski (PiS) powiedział, że nie ma regulaminowego obowiązku obecności ministra na posiedzeniu komisji. Jak dodał, szef MSWiA będzie obecny w środę podczas debaty sejmowej.

W uzasadnieniu wniosku PO przekonywała, że szef "działa na szkodę Polski i bezpieczeństwa obywateli oraz prowadzi w sposób niedopuszczalny szkodliwą politykę w obszarze spraw wewnętrznych. W uzasadnieniu do wniosku o odwołanie wskazano, że aktywność szefa MSWiA sprowadza się głównie do wymiany kadr i "wyrzucania kolejnych grup funkcjonariuszy".

Broniąc ministra Czartoryski powiedział, że z inicjatywy MSWiA i rządu została przyjęta seria nowelizacji, w tym o modernizacji służb mundurowych. Dodał, że większość Polaków czuje się bezpiecznie. - Państwa wniosek jest zawieszony z próżni. To nie jest tak, jak to przedstawiacie, że jest katastrofa i minister źle kieruje resortem - powiedział Czartoryski, zwracając się do posłów PO.

RadioZET.pl/PAP/DG

Oceń