Zamknij

Wiemy, kto przyjdzie na piątkowe spotkanie z premierem. Szefowie klubów i kół deklarują

Redakcja
25.01.2019 11:22
Wiemy, kto przyjdzie na piątkowe spotkanie z premierem. Szefowie klubów i kół deklarują
fot. PAP

– Nie idę na spotkanie z premierem – oświadczył na antenie Radia ZET szef partii Teraz! Ryszard Petru. Jak tłumaczył, jego zdaniem to tylko próba zmiany narracji po zabójstwie Pawła Adamowicza. To jedyny lider, który nie weźmie udziału w rozmowach Mateusza Morawieckiego z szefami klubów i kół parlamentarnych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Petru na antenie Radia ZET poinformował, że nie uda się na piątkowe spotkanie z premierem. Mateusz Morawiecki zaprosił szefów klubów i kół parlamentarnych na rozmowy w sprawie zmian legislacyjnych przygotowanych w resortach zdrowia i sprawiedliwości po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Zobacz także

– Nie postrzegam tego jako wyciągnięcie ręki do zgody, a jako strategiczny ruch, żeby sprowadzić całą dyskusję o zabójstwie w Gdańsku do zmian w Kodeksie karnym, a nie do przyczyn, czyli mowy nienawiści, agresji, do tego, że Adamowicz był szczuty przez TVP – oznajmił lider partii Teraz! w rozmowie z Beatą Lubecką.

Obecność na piątkowym spotkaniu potwierdzili za to przedstawiciele wszystkich pozostałych ugrupowań parlamentarnych.

Zobacz także

Prawo i Sprawiedliwość reprezentował będzie szef klubu Ryszard Terlecki, koło Wolni i Solidarni – Małgorzata  Zwiercan. Będzie też przedstawiciel klubu Kukiz'15. Jak poinformował Stanisław Tyszka, na spotkanie wybiera się poseł Tomasz Rzymkowski.

Dodatkowy temat – TVP?

PSL, Nowoczesna i PO-KO długo zastanawiały się nad udziałem w spotkaniu. Ostatecznie przyjęły zaproszenie premiera.

– Uważamy, że warto rozmawiać, tylko ta rozmowa oczywiście musi być rozmową konkretach – mówiła podczas wspólnej konferencji z PSL szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Lubnauer podkreśliła jednak, że do agendy spotkania „trzeba wprowadzić dodatkowe tematy”, m.in. dotyczące mediów publicznych.

Zobacz także

– Uważamy, że jednym z najważniejszych tematów jest rozmowa o telewizji publicznej i o jej udziale w napędzaniu spirali nienawiści – oświadczyła.

Jak dodała, oba kluby uważają, że „telewizja publiczna w obecnym kształcie nie powinna funkcjonować”.

Z PSL-UED na spotkanie z premierem wybierają się Władysław Kosiniak-Kamysz i Piotr Zgorzelski. Nowoczesną podczas rozmów będzie reprezentował szef klubu Paweł Pudłowski.

Zobacz także

Także szef klubu PO-KO Sławomir Neumann zapowiedział, że przyjmie zaproszenie Mateusza Morawieckiego do rozmów, licząc, że spotkanie będzie miało szerszą formułę. Jak stwierdził, ma nadzieję, że premier rozpocznie je od złożenia sprawozdania o śledztwa ws. zabójstwa Pawła Adamowicza.

– Chcemy od tego rozpocząć tę rozmowę, spokojną, zamkniętą, po to, żeby leczyć przyczyny, a nie walczyć tylko ze skutkami, dlatego na to spotkanie pójdę, ale licząc, że będzie miało ono szerszą formułę niż to, co proponuje premier – powiedział Neumann.

RadioZET.pl/PAP/JŚ